S hlavou v oblakoch

Okamihy, keď sa človek vzdá svojej identity, sú nádherné. A okamihy, keď má možnosť precítiť to v spojení s „náhodnými okoloidúcimi“, sú nezabudnuteľné. Tento stav beztiaže prepožičal poľský Teatr Delikates na 20 minút každému, kto sa počas posledného májového víkendu rozhodol mať hlavu v oblakoch.

Teatr Delikates založili v roku 2007 Wiktor Malinowski a Małgorzata Meller. Pri tvorbe názvu svojho divadla sa nechali inšpirovať obchodíkmi s lahôdkami. A nielen pri tvorbe názvu. Teatr Delikates totiž tvorí produkcie s krásnym obalom a chutnučkým obsahom plným veľmi dôležitých výživných látok. Do Mesta kultúry 2019 ich pozval Ansámbel nepravidelného divadla, ktorý, naopak, veľmi pravidelne zabezpečuje dodávku kvalitného divadelného „materiálu“ pre návštevníkov Almázie. V tomto prípade sa postaral o nádherný, povznášajúci zážitok v prostredí Veľkej Vodárenskej aj hájovne pri Červenej studni.

Prechádzka ako duchovná záležitosť

Keď vás niekto pozve na prechádzku do ilúzie času a priestoru, neviete presne, do čoho idete, ale viete, že tam v každom prípade chcete vykročiť. S radosťou si necháte nasadiť na hlavu ľahký obláčik a slúchadielka a tušíte, že vás čaká niečo nevšedné. Napriek vizuálnemu súkromiu, ktoré vám okolo hlavy vytvorila dômyselná inštalácia mrakov, periférne sledujete ďalších návštevníkov očakávajúcich sľubovanú audio-vizuálnu lahôdku s nohami na zemi a s hlavou kade-tade. Zo slúchadiel sa ozývajú prvé vety a pokyny. Všetci s hlavou v oblakoch prijímame túto roztomilú hru a postupne sa nechávame unášať vznešenými myšlienkami, ktoré aspoň 20 minút dokážeme žiť.

Už len vzlietnuť

Keď sa hrou s nohami na zemi a s hlavou v oblakoch necháte pohltiť úplne, stane sa zázrak: zrazu máte v oblakoch aj nohy. A letíte čoraz vyššie. Dívate sa na svoj život z nadhľadu a vnímate len to, čo je podstatné. Strávite so sebou úžasné momenty bez plánov, záväzkov, povinností, oddelenosti. Zažívate slobodu, ktorú si môžete darovať len vy sami. Po lícach vám možno stekajú slzy dojatia, ale na perách máte permanentný úsmev. Postupne zosadáte na zem. Predstavenie, v ktorom hráte hlavnú úlohu, sa končí. Objímate ľudí, s ktorými ste sa len pred chvíľou zoznámili a ktorých možno nikdy neuvidíte, hoci ste si istí, že ste tento výlet mali zažiť práve s nimi. Vaše srdce prekypuje radosťou, ktorú by ste chceli dopriať každému. A zároveň viete, že na prechádzku S hlavou v oblakoch ste sa nevybrali posledný raz…

Alica Hrnčiríková, Gashpar Creative

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-07-01T08:55:31+02:00