Almázia2019-01-15T18:55:26+02:00

Viete, čo je almázia?

Keď precítite niečo úžasné, ale nestačilo vám

Presne takto si predstavujeme všetko, čo sa odohrá v Meste kultúry 2019. Bude toho dosť, ale potešíme sa, ak vám nebude stačiť. Chceme v Štiavnici zažívať kultúrnu almáziu spolu s vami aj v ďalších rokoch a čo najčastejšie.

V slovníku Nárečie banskoštiavnické od Jozefa Vášáryho sa píše, že almázija je slovo, ktoré požívajú, keď chcú vyjadriť, že niečo bolo dobré, ale bolo toho málo. V slovníku od Jozefa Gindla sa zasa dočítate, že almázia je vynikajúca vec. V ďalších slovníkoch sa výraz almázia používa na označenie lahodného a silného nápoja.

Almázia je spoločný názov pre aktivity projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity. Pri jeho príprave sme totiž hľadali slovo, ktoré by vyjadrilo naše želanie zapojiť do kultúrneho diania čo najviac Štiavničanov a zachovať ich túžbu po dobrej kultúre aj po roku 2019. Almázia to vyjadruje presne.

A viete, čo je na tom najlepšie?

V Meste kultúry máme šancu zažiť almáziu tak často, ako si ju spoločne pripravíme. Z vašich príbehov, spomienok, fotografií, artefaktov. Všetkého, čo si zaslúži úctu a potlesk.