Je to v nás

Je to v nás je aktivita, ktorú v rámci projektu Mesto kultúry 2019 organizuje Mesto Banská Štiavnica. Samotná aktivita má dve časti. Nosnou prvou časťou sú workshopy, do ktorých organizátori zatiahli trojicu Vašo „Wuačkowec“ Šimko, Dodo Klimko a Marek Garai. Na ich pleciach leží náročná úloha – počas niekoľkých mesiacov vytvoriť s deťmi originálnu pieseň a pripraviť k nej aj videoklip. Veľkou pomocou sú im v tom aj zamestnankyne Komunitného centra, ktoré organizačne spolupracujú a motivujú deti a mládež nielen k účasti, ale aj plnení týždenných zadaní, ktoré dostávajú. Každý utorok o 17.00 hod. tak ožíva Komunitné centrum  v lokalite Šobov modernými rytmami.

O obsahu workshopov a prístupu k nim povedal Dodo Klimko: „Snažíme sa deťom vysvetliť o čom je tvorba piesne. Budeme sa snažiť ich priviesť k tomu, aby neprezentovali západnú kultúru, ale aby do toho čo tvoria dali niečo svoje.”

Účasť na stretnutiach býva hojná, spravidla sa ich zúčastňujú približne dve desiatky mladých talentov, ktoré sa na ne naučili chodiť pravidelne. Po prvých hodinách je cítiť pokrok, deti aj ich učitelia sa dostávajú stále viac bližšie k sebe. Poklesla aj ostýchavosť a tak nádej na dobrý výsledok každým stretnutím rastie. Rytmické cvičenia, ktoré na začiatku neraz vyvolali smiech sú teraz v znamení sústredených a rytmicky presných detí. „Celé vzdelávanie je robené hrou. Dodo sa snaží vysvetliť skladanie hudby ako stavbu domčeka. Deti sú tu dosť zamerané na hip – hop a rap a tam je zase moja úloha,“ prezradil Wuačkowec a pokračuje: „Všetky deti, ktoré sem chodia majú v sebe rytmus a istý potenciál a my im ho chceme pomôcť rozvinúť.“

V utorok 19.3. deti prvýkrát zistili, ako prebieha proces nahrávania v štúdiu. Na mieste vznikla krátka nahrávka, ktorá kombinovala Wuačkowcov originálny rap a refrén populárnej rómskej piesne. Deti sa dozvedeli, čo je dôležité pri práci v štúdiu, zažili ako sa nahrávajú hudobné nástroje a dokonca prispeli spevom refrénu. Už v najbližších týždňoch ich čaká najťažšia práca – vytvoriť vlastný text či melódiu, dokázať ho pretaviť do rapu a spevu. Bezpochyby náročná úloha to bude aj pre lektorov, ich entuziazmus a nadšenie pre vec je ale cítiť v ich trpezlivom a motivačnom prístupe k deťom, ktoré im vloženú energiu už teraz  po kúskoch vracajú.

Kým lektori a deti pracujú, v zákulisí sa pohybuje Marek Garai so svojou kamerou. Momenty zo stretnutí sa premenia v závere na pasáže v klipe, ktorý bude prezentovaný v závere aktivity, ale aj do krátkeho dokumentu z toho, ako celé dielo vznikalo. Ten sa uskutoční v sobotu 18. mája na Šobove a bude naozaj výnimočný, keďže pozvanie na túto druhú časť aktivity prijali aj známe mená.  Dovtedy platí, že dvere Komunitného centra sú otvorené všetkým Štiavničanov, nielen obyvateľom z jeho blízkeho okolia. Príjemná nálada a hudba aj v tomto prípade spojí všetkých ľudí dobrej vôle.

Aktivita Je to v nás je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Rastislav Marko

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-04-09T09:48:57+02:00