Ex-trémisti – hra o hrdinoch našej doby

Kto je hrdina a kto zbabelec? Aké sú práva občana a čo znamená občianska povinnosť? Prečo je dôležité rozlišovať medzi pravdivými
informáciami a tými, ktoré sa snažia človeka zmanipulovať?

Každá doba prináša svoje témy a kladie otázky. Nad nimi vždy stoja nemenné hodnoty a tými sú sloboda a pravda. Sú nerozlučné a ak sú z rôznych dôvodov ohrozované, niečo v spoločnosti nefunguje správne. Dnešná doba nie je výnimkou. Možno najvýraznejšie sa prejavuje tendencia manipulovať s informáciami a následne s ich prijímateľmi. V dobe internetu a sociálnych sietí nie je núdza o informácie akejkoľvek hodnoty. Kto sa v nich nevie orientovať, môže sa stať bábkou v rukách dezinformátorov a konšpirátorov. To má priamy vplyv na to, akým smerom sa bude uberať naša spoločnosť. Mnoho z nás v dnešnej dobe cíti, že aj z tohto dôvodu je sloboda v našej krajine ohrozená. Pre zdravú spoločnosť je nevyhnutné stavať sa k tejto problematike aktívne, viesť spoločenský dialóg a vdelávať sa a tým predchádzať patológiám, ktoré ju ohrozujú.

Tvorcovia z Ansámblu nepravidelného divadla pod režisérskou taktovkou Jany Mikitkovej nám predstavujú nielen tých, ktorí sa snažia spoločnosť manipulovať a škodiť jej, ale aj tých, hrdinov veľkých i malých, ktorí sa týmto tendenciám snažia čeliť. Zaujímavou a netradičnou formou hybridného divadla vťahujú divákov priamo do deja a vytvárajú pre nich priestor, aby sa mohli k udalostiam na „javisku“ priamo vyjadrovať. Vedú s nimi dialóg, kladú im otázky a nechávajú ich vyjadriť sa. Odkrývajú mechanizmy, akými funguje manipulácia a priamo odkazujú na reálne príklady tých, ktorí sa jej dokázali vzoprieť.

Divadelná hra vznikla v rámci projektu Mesto kultúry. Je určená prioritne pre mladých ľudí (ale určite nielen pre nich), ktorí ešte nemajú toľko skúseností a povedomia, aby dokázali účinne odolať zjednodušeným tvrdeniam a čierno-bielej optike konšpirátorov. Cieľom je pomôcť im zorientovať sa vo svete dezinformácií a naviesť ich na jedinú funkčnú metódu, akou je možné sa ubrániť – premýšľanie a neustále prehodnocovanie faktov i zdrojov. Tvorcovia svojich divákov vyzývajú k tomu, aby premýšľali sami za seba, aby počúvali svoje vnútro a nenechali sa ovplyvniť zjednodušujúcimi tvrdeniami. Z predstavenia cítiť vieru v zdravý rozum a ľudskosť. Kto sa nimi riadi, skôr či neskôr sa môže stať hrdinom. Pretože skutočným hrdinstvom je byť a ostať ľudský.

Autormi inscenácie sú okrem stálych členov Ansámblu nepravidelného divadla Jany Mikitkovej, Jána Faklu, Dušana Krnáča a Tomáša Eniac Cígera, tiež externí členovia Michaela Piesyk, Marek Lupták, Jakub Pohle, Ema Rajčanová, Michaela Motlochová. Hru vystavali z autentických príbehov mladých ľudí a do procesu tvorby boli zapojení i štiavnickí študenti.

Hra je okrem formy netypická i miestom realizácie. Nejedná sa o klasické divadlo, pri ktorom je potrebné javisko. Je určená do kultúrnych priestorov, škôl i kaviarní a pubov. Súčasťou každého predstavenia je aj diskusia s tvorcami. Prvá premiéra sa odohrala 25. októbra v jednej z učební Gymnázia A. Kmeťa. O termínoch najbližších repríz sa dozviete na stránke www.almaziastiavnica. sk.

Zuzana Paškayová

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-11-22T09:57:38+02:00