Čo je to HOAX?

Ako môžeme hoax identifikovať? Ako bojovať proti dezinformáciám a ako sa tieto internetové nezmyselnosti používajú v praxi?

To nám prišli v piatok 15. marca na Gymnázium Andreja Kmeťa svojráznym spôsobom objasniť dvaja chalani menom Adam a Samo, ktorí sa rozhodli narukovať do extrémistickej skupiny HH- Hrdé Hnutie. Úvod tejto satirickej divadelnej hry sa niesol v moderátorskom znení, kde nás jeden z predstaviteľov Adam Pravda zoznámil s mediálnym parazitom prezývaným hoax. Prv bolo sedemdesiatim prítomným študentom vysvetlené, odkiaľ vlastne slovo hoax pochádza, čo pomenúva a prečo sa nám práve toto slovo tak často v poslednom čase dostáva do uší.

„Anglické slovo hoax pomenúva podvod, alebo lacný žart. Označujeme ním predovšetkým internetom šírenú správu, ktorá aj napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalej a ďalej,“ povedal Adam Pravda. Následne si moderátor svojich poslucháčov otestoval malým kvízom pravdivosti hoaxu. Študenti na začiatku predstavenia dostali do rúk malé čierne zariadenia, za pomoci ktorých mohli spoločne hlasovať za pravdivosť informácie zobrazenej na obrazovkách. Samozrejme, študenti gymnázia svojej povesti nezostali nič dlžní a odpovedali relatívne správne, no na konci sa aj tak odhalilo, že hlasovanie bolo zmanipulované, takže sa stali cieľom dezinformácie, ktorej s radosťou uverili.

Skutočné predstavenie ale začalo, keď sa na pódium dostavila dvojica Adam a Samo. Dvaja typickí slovenskí mladíci sa divákom ukázali v plnej paráde – či už vo fitku, cez videohovory, alebo facebookové postrehy a príspevky. Boli sme svedkami komédie, ktorá sa chýlila k očakávanému bodu. Bol to muskulárny Adam, ktorému prvému napadlo vstúpiť do extrémistickej skupiny HH a pomáhať jej pri chránení vlakových cestujúcich pred asociálmi. „Veď sa pozri! Na facebooku už majú aj udalosť!“ hučal vytešený Adam. Tak sa dvaja kamaráti spoločne vybrali na prvú obhliadku vagónov, kde stretli hlavu skupiny HH, drsňáka Maja. Obhliadka bola samozrejme o niečom úplne inom, než sa dvojica domnievala. Ochrana proti asociálom bola odsunutá na stranu a do popredia sa dostalo natáčanie dezinformačných videí, ktoré sem dvojicu presne doniesli. Nasledovali situácie, ktoré poukazovali na dezinformačné aktivity extrémistických strán, ktoré  parodovalo Hrdé Hnutie.

„YA NÁROD!“ Stálo na tričkách Sama a Maja, ktorí chceli byť hrdinovia, ale stali sa terčom výsmechu, hádam edukatívneho.

Ku koncu dvojhodinového výstupu divadelníkov sa študenti Gymnázia Andreja Kmeťa zaujato pýtali či už na aktuálnosť hoaxov a ich pôsobenie na slovenskú mládež ale i staršiu generáciu.

Dočkali sme sa prekvapivo vtipného a aktuálneho predstavenia v podaní skvelých hercov, ktoré sa ich študentskému publiku hádam vryje do pamätí a pomôže im v boji proti hoaxu, nepriateľovi múdreho internetu.

Šimon Patkoš

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-04-09T11:43:57+02:00