Balady trochu inak

22. februára, v prevedení autorskej dvojice Roba Pospiša a Martina Sillaya, ožil Archanjel caffe bar slovenskými ľudovými baladami. Komornú atmosféru podčiarklo nové prevedenie tohto zaujímavého počinu z dielne slovenského vydavateľstva Real Music House. Doprovodné hovorené slovo Roba Pospiša, nezvyčajne „bluesujúca“ gitara Martina Sillaya či experimentálne elektronické podmazy. Balady v ambientnom prevedení stáli za to a hudobníkom veľmi svedčila táto ich nová minimalistická poloha. Dnes vám prinášame rozhovor s jedným z hudobníkov, Robom Pospišom.

Ako vznikala myšlienka spracovania slovenských ľudových balád vašim originálnym spôsobom? 

Spoločne s Martinom Sillayom sme o takejto nahrávke rozmýšľali už niekoľko rokov. Jednoducho sme sa rozhodli nahrať ju. Spoločne s Romanom Harvanom na violončele a Jurajom Šušaníkom na bicích. Balady majú už štyri roky, no stále žijú. Som rád, že ich stále hrávame.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu v príprave a tvorbe jednotlivých kompozícií? 

Každý deň sa spoločne s Martinom venujeme hudbe. Máme vlastné vydavateľstvo aj nahrávacie štúdio. Hudba je pre nás to najprirodzenejšie tvorivé prostredie. Je to náš jazyk. Inšpiráciou je nám teda všetko, čo nás obklopuje. Teší nás, že hráme s výbornými hudobníkmi. Máme množstvo rôznych projektov a myslím, že väčšina z nich si našla aj svojich poslucháčov. Bez poslucháčov totiž nemôže existovať ani hudobná scéna.

Aké sú reakcie publika na tieto zdramatizované piesňové okamihy, podfarbené spevom a hudobnými nástrojmi? 

Stále výborné. Myslím si, že v Baladách je niečo, čo súvisí s našim regiónom. Ich spevnosť, atmosféra a istá temnota. Ľudia ich majú v sebe. My sme tie skladby uchopili po svojom. Myslím si, že to cíti aj publikum.

Sú teda v súlade s vašim prvoplánovým zámerom pri uvádzaní tohto projektu? 

Balady už majú svoje roky. Prvý zámer bol nahrať album. Koncerty sme spočiatku zorganizovali iba ako súčasť uvedenia albumu. Potom sme sa s Baladami koncertne rozbehli. Myslím si, že dnes je to jeden z našich najviac úspešných a najviac koncertne hraných albumov. Vždy sa tie skladby snažíme zahrať trocha inak. Hudba nás musí baviť. Nikdy sme neboli hudobníkmi, ktorí si odohrajú svoje a idú domov…

S akými pocitmi ste dnes odchádzali z Archanjel Caffé Baru?

Štiavnicu máme mimoriadne radi. Vždy sme tu zahrali silné koncerty. V Archanjeli to nebolo inak. Je to výborný priestor s atmosférou. Máme to tam radi.

Hudobné projekty v rámci Mesta kultúry 2019 pokračujú. Spolu s nimi vám Real Music (in the) House prináša kvalitnú slovenskú hudbu do rôznych priestorov Banskej Štiavnice. Najbližšie sa spolu uvidíme v Galérii Jozefa Kollára, kde dostanú poslucháči možnosť zoznámiť sa trochu inak s tvorbou významného slovenského skladateľa Jána Cikkera. Termín podujatia bude včas ohlásený.

Za rozhovor ďakujeme.          Hilbert, S. Pastorková

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-04-09T09:30:34+02:00