ROBERT KIRCHHOFF /SK/2019-03-12T08:51:57+02:00

Project Description

Robert Kirchhoff

Režisér, scenárista, producent a kameraman

Robert Kirchhoff študoval filmovú réžiu a neskôr aj réžiu dokumentárneho filmu na FTF VŠMU v Bratislave, kde sa naďalej venuje pedagogickej činnosti. Počas svojej profesionálnej kariéry nakrútil a produkoval viacero celovečerných filmov. Jeho tvorba sa zameriava na aktuálne spoločenské javy a témy vyrovnávania sa s posttraumatickým dedičstvom historických udalostí v strednej Európe v 20. storočí.

Kritický pohľad na životnú situáciu rómskej menšiny na okraji spoločnosti v postkomunistickom Slovensku zobrazil v dokumentárnom filme Čierne slovo/Kálo lav (1999). Sociálnu a morálnu identitu Slovákov pri zrode kapitalizmu skúmal vo filme Hej Slováci (2002). Vo filme Kauza Cervanová (2013) sa zaoberá nevyriešeným politicko-justičným zločinom spred vyše tridsiatich rokov. Snímka Cesta lesom (2014) odhaľuje osudy ľudí, ktorí prežili rómsky holokaust. V celovečernom hudobnom dokumente Para nad riekou (2015) sleduje život troch mimoriadnych jazzmanov – trubkára Laca Décziho, saxafonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho, ktorí emigrovali z okupovaného Československa na západ a dokázali sa presadiť po boku renomovaných svetových hudobníkov. Film Diera v hlave (2016) prináša svedectvo o holokauste Rómov a Sintov počas 2. svetovej vojny a poukazuje na mlčanie spoločnosti o tejto tragédii. V roku 2002 založil a stále pôsobí ako riaditeľ nezávislej produkčnej spoločnosti atelier.doc, ktorá sa zameriava na produkciu dokumentárnych a televíznych filmov. Jedným z jej hlavných projektov je kultúrna kronika Alternatívny archív, ktorá zhromažďuje „pamäť národa“ – vytvára databázu minulých, ale aj súčasných spoločenských a kultúrnych udalostí, spomienok, vyhlásení a prináša aj voľný cyklus sociologických filmov Film a spoločnosť, ktorých je R. Kirchhoff autorom, producentom a dramaturgom.

Od roku 2003 pracuje aj ako producent a koproducent, spolupracoval na niektorých významných slovenských a českých filmových snímkach, ktoré získali národné a medzinárodné uznanie. Patria medzi ne také tituly ako Nemoc tretej moci (r. Zuzana Piussi, 2011), Až do mesta Aš (r. Iveta Grófová, 2012), Tmář a jeho rod (r. Karel Vachek, 2011), či Slepé lásky (r. Juraj Lehotský, 2008).

Umelca/umelecké zoskupenie uvidíte:

Detaily

Žáner

Tags: