PETER KEREKES /SK/2019-04-12T15:11:08+02:00

Project Description

Peter Kerekes

Peter Kerekes vyštudoval na FTF VŠMU odbor filmová réžia, no venuje sa predovšetkým dokumentárnej tvorbe, v ktorej skúma rôzne oblasti ľudského života.
Debudoval krátkometrážnou snímkou Človek o knihe, kniha o človeku. Vo filme Ladomírske morytáty a legendy (1998) zachytáva subjektívne spomienky obyvateľov obce Ladomirová. Na tvorbe filmu 66 sezón (2003) sa podieľal ako jeho režisér, scenárista a producent. V dlhometrážnom dokumente sprostredkúva spomienky na 66 sezón Starej plavárne v Košiciach. Príbeh dejín plavárne – miesta ľudských stretnutí – rámcujú obrazové spomienky režiséra na svojho starého otca.

V roku 2008 dokončil Kerekes druhý dlhometrážny dokument Ako sa varia dejiny, ktorého hrdinami sú vojenskí kuchári z rôznych kútov Európy. Nasledoval návrat k televíznej tvorbe v seriáli Českej televízie Co by bylo kdyby (2010) a Zamatoví teroristi (2013). Film Zamatoví teroristi mapuje teroristické aktivity jednotlivcov v normalizačnom Československu. Myšlienky týchto ľudí ostali často nezrealizované, ale napriek tomu vytvorili osamelé hrdinské výkriky v
homogénnej sivej mase občanov. Kerekes rozohráva otázku morálky, zmyslu a iracionality terorizmu v dnešnom svete.

V rámci česko-slovenského koprodukčného projektu Colnica, ktorý vznikol pri príležitosti 20. rokov existencie samostatných štátov, nakrútil snímku Svadba
a rozvod z rozumu (2013). Naďalej pokračoval v televíznej tvorbe seriálom Fetiše socializmu, filmom Herec: Ivan Mistrík (2015), seriálom Šesť zmyslov Paríža (2017) a dokumentom Baťa, prvý globalista (2018). Producentsky sa podielal na vzniku dokumentárneho filmu Okupácia 1968 (2018). Tvorí ho päť krátkych filmov piatich režisérov pochádzajúcich z krajín, ktoré sa v auguste 1968 zúčastnili okupácie Československa.

Detaily

Žáner

Tags: