Voda, kniha, raj

Leto je spojené s relaxom podujatí a neraz aj dobrým čítaním. Projekt Mesto kultúry preto nemohol obísť ani túto tému a rozhodol sa spojiť príjemné s užitočným – zaujímavých spisovateľov, turisticky atraktívne miesta, knihy, dobrú kávu a príjemné rozhovory.

Počas mesiacov júl a august sme naplánovali šesť stretnutí – dvakrát pri tajchu Počúvadlo, raz na Červenej Studni, Kolpašskom tajchu, Klingeri a Belianskom tajchu. Žiaľ, v tretí týždeň nám počasie neprialo, a tak sme museli stretnutia presunúť do nových priestorov Mestskej knižnice v Klube Rubigall. Nebolo to však márne.

Kto boli naši hostia? Snažili sme sa vytvoriť spektrum spisovateľov, ktorí by oslovili takmer každého.Laco Kerata na Červenej Studni bol tipom pre náročnejších čitateľov, Silvia Bystričanová na tajchu Počúvadlo oslovila nežnejšie publikum. Juraj Červenák pritiahol na Beliansky tajch milovníkov dobrodružstva, Braňo Jobus v Banskom Studenci potešil deti a rodičov. Ján Uličiansky v Klube Rubigall predstavil svoju tvorbu pre deti, ale aj úzky vzťah s Banskou Štiavnicou a Anton Bódis potešil každého, kto sa zaujíma o pravidlá etikety v knižnej podobe. Rozprávania boli inšpiratívne a teší nás, že na každé z nich si našli cestu fanúšikovia daného žánru či autora.

Pri debatách nás sprevádzala malá prenosná knižnica. Tešil nás záujem najmenších i starších. Dozvedeli sme sa, že dobrý zvyk čítať deťom u nás stále pretrváva. Radosťou bolo aj vnímať záujem strednej generácie o tituly, ktoré nie sú úplne ľahkým čítaním. Pozornosti sa tešili knihy z vydavateľstva Absynt, zbierka próz Dušana Mitanu, ale aj atraktívne obrazové knihy či knihy o umení. Všetky tituly z ciest nájde verejnosť v Mestskej knižnici, ktorú sme aj touto cestou a pod hlavičkou Pusti ju k vode radi propagovali.

Text: Rastislav Marko

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-09-16T09:47:06+02:00