LACO KERATA /SK/2019-08-01T08:59:39+02:00

Project Description

LADISLAV KERATA /SK/

Laco Kerata sa narodil 1. januára 1961 v Novákoch. Je absolventom divadelnej réžie na Vysokej škole múzických umení, kde získal aj doktorát z dramaturgie.
V roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom založili legendárne avantgardné Divadlo Stoka, v ktorom pôsobil do roku 2002 ako spoluautor a herec asi v pätnástich inscenáciách. Neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama. Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier. Vydal zbierky poézie Hriešny spánok a Prišiel som, videl som a drámy Rádiové hry a Večera nad mestom vyšli aj knižne. Ďalej vznikla zbierka poviedok Mám sa a román Zlý herec, ktorý sa dostal v roku 2010 do finále ceny Anasoft litera a vyšiel aj v českom preklade.

V roku 2013 mu vyšla zbierka poviedok Malé domov, v roku 2014 ďalší román Ešte som tu a zostanem. Z anglického originálu preložil hry Davida Mameta “Edmond”, Masterffa, Kandera a Ebba “Kabaret”, Haddona a Stephensa “Podivný prípad so psom” a pre reláciu Slovenského rozhlasu Rockové verše texty skupín Led Zeppelin, Deep Purple, The Doors a veľa ďalších. Od roku 2015 mu aj v Českom rozhlase uviedli niekoľko pôvodných rozhlasových hier. V divadle Andreja Bagara v Nitre mu uviedli v roku 2017 hru „Dobro“. Pracuje aj ako režisér v Slovenskom rozhlase, stále aktívne hrá ako herec, venuje sa písaniu rôznych literárnych a dramatických foriem, žije v Bratislave.

Počas svojej mesačnej rezidencie v B. Štiavnici spisovateľ vytvorí text týkajúci sa témy Rodinného striebra. Spisovateľ bude sa prezentovať tiež formou besedy pre verejnosť a školákov.

Autorova rezidencia je súčasťou projektu LITERÁRNY KRÁTER.

Detaily

Žáner