JÁN ULIČIANSKY /SK/2019-10-23T10:39:48+02:00

Project Description

JÁN ULIČIANSKY /SK/

Ján Uličiansky /1955/ vyštudoval dramaturgiu a réžiu bábkového divadla na DAMU v Prahe. Žije v Bratislave. Sedem rokov sa profesionálne venoval réžii v bábkovom divadle. Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg a vedúci Katedry bábkoherectva na VŠMU v Bratislave. Dlhé roky bol prezidentom slovenskej sekcie IBBY. Patrí k tvorcom televízneho programu pre deti Trpaslíci a ich Smajlifón z dielne RTVS, pre ktorý vytvoril námet a do roku 2018 zároveň pôsobil ako šéfproducent.

V roku 1981 debutoval knižkou autorských rozprávok Adelka Zvončeková, ktorou podstatným spôsobom ovplyvnil vývoj modernej autorskej rozprávky v slovenskej literatúre pre deti a mládež. Predstavil sa ako znalec umeleckého jazyka, ktorý majstrovsky synchronizuje so zákonitosťami detskej logiky. Vo svojich knihách sa venuje predovšetkým detskej túžbe po láske a porozumení, pocitu nepatrnosti a osamelosti, ale aj schopnosti detí vytvárať z každodenných obyčajných vecí veci neobyčajné. Pointy, ktoré završujú jednotlivé rozprávky, majú silný etický a detskému vnímaniu primeraný filozofický podtext.

Vo vydavateľstve TRIO Publishing vyšli jeho knihy Analfabeta Negramotná (2011), Tajomstvo Čierneho dvora (2012) a Leonardo, kocúr z ulice (2013). Je spoluautorom knihy Smajlirozprávky (2018), ktorá vychádza z obľúbeného seriálu pre deti Trpaslíci a ich Smajlifón (RTVS)

Detaily

Projekt: