ESTER ŠABÍKOVÁ /SK/2019-11-06T08:58:34+02:00

Project Description

Ester Šabíková (1994)  je študentkou 2.ročníka na magisterskom stupni  Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre fotografie a nových médií. V minulom roku absolvovala stáž na Ecole Nationale Superièure de la photographie vo Francuzsom Arles. Zúčastnila sa na internacionálnom projekte Visions from Europe v Matere k tribunálu Európskeho mesta kultúry 2019. Má za sebou množstvo lokálnych aj zahraničných skupinových i samostatných výstavných projektov, ale napríklad posledne aj umeleckú rezidenciu Art point Gumno v Macedónskych horách.

Vo fotografii sa venuje najmä samotnej prírode, procesu, svetlu a času, práci s prírodnými nájdenými materiálmi a inštalácii v priestore.

Autorka hovorí “Fotografia je pre mňa jazykom, ktorým som schopná komunikovať so svetom a v neposlednom rade i sama so sebou. Baví ma vytvárať  fotografický priestor, v ktorom sa človek môže spojiť sám so sebou, nechať obrazy, aby v ňom vyvolali introspekciu, zamyslenie sa, ukázali iný pohľad na svet. Zaznamenávam krásu života, a tú vidím i v tých najefemernejších drobnostiach. Môj zámer je šíriť citlivosť a zodpovednosť voči prírode voči životu ako takému.”

V jej práci sme svedkami živelného narábania najmä s analógovovou materialitou fotografie, taktiež akousi spirituálnou rituálnosťou a až obsesívnym zachytávaním každodennosti a postupného narastania či zmeny.

Baví ju aj tá druhá strana “kamery”. Možeme ju vidieť ako performerku, modelku aj herečku v kolaborácii so zaujímavými ľudmi, či projektami. ktorým prepožičiava svoju tvár. “Mám rada kreatívny proces a od detstva som inklinovala k divadlu, keď sa raz za čas rozhodnem zhostiť nejakej role pred fotoaparátom, kamerou alebo publikom, je to preto, že tej osobe alebo skupine a ich vízii verím a chcem sa pokúsiť stelesniť ich predstavu. Je to príjemné byť aj v tej druhej pozícii, človek si potom viac uvedomuje svoj dopad či už v jednom alebo druhom prípade. Rada sa učím nové veci a takáto konfrontácia je vždy velmi podnetná”. 

Projekt 346 a výstavu organizuje a kurátorsky zastrešuje Štokovec, priestor pre kultúru.


Fotografka fotí