SVETOVÁ ŠTIAVNICA – aká bola?

Plná všetkého, čo sme očakávali, a naviac s pridanom štipkou cukru, soli a korenia.. Takto kulinársky by sme radi uviedli spomienku na podujatie, ktoré sme mali možnosť všetkými zmyslami ochutnať v dňoch 3.-4.5 pri príležitosti ETHNO A WORLD MUSIC FESTIVALU Svetová Štiavnica, ako súčasť nášho Mesta kultúry. Na festivale sa predstavili všetci ohlásení umelci z kapiel a zoskupení z Brazílie, Poľska, Maďarska, Slovenska, ktorí rozochveli a roztancovali nielen Štiavničanov, a nielen v sále Kultúrneho centra.

Ako táto hudobno-vizuálna lahôdka zapôsobila na naše zmysly, pekne a poeticky vystihuje reflexia jedného z miestnych hudobných štamgastov Radomíra Tomáška:

„Z košatej ponuky „almazívnych“ podujatí podarilo sa mi zúčastniť sa sobotného večera, a bol v skutku, v duchu Almázie, opojný. Vystúpenie kapely Balkansambel, to bola pre mňa dychová smršť preháňajúca sa ponad hlavy prítomných, bez ničivých následkov, ba naopak, evokujúca živé pocity človeka, kráčajúceho dolinou so zurčiacou, horskou bystrinou, z vôd ktorej občas vyskakujú pstruhovité bytosti /v podobe členov FS/, vznášajúce sa ponad hučiacu riavu, sťa okrídlené vážky, a ponad týmto všetkým zjavením fičí v korunách stromov oná zvuková kulisa – veterná smršť. Koncert ĽH SĽUK-u a štvorice Pacora Trio and M. Pastírik, to bol, ako sa po štjavnycky povie, iný level. Kúpeľ a očista v priezračnom jazere s krištáľovo čistou živou vodou, obmývajúcou vaše bytostne najhlbšie korene. Pocit človeka sediaceho pod vodopádom, ba vlastne dvomi, zalievanými slnkom sólových partov jednotlivých nástrojov, tvoriacich tak dúhu – most, spájajúci oba toky, zlievajúce sa tak v jediný a jedinečný, energický prúd.“

A ešte jedna reakcia, tentokrát na piatkový program: „Bol to krásny hudobný etno večer, svetových žánrov a rytmov. Skupina Miramundo, ktorej rytmy  mnohých vyburcovali k tanečným kreáciám, cez  skupinu Bubliczki, s ich živelným energetizujúcim prejavom, až po virtuózne  majstrovstvo cimbalistov z Cimbalom Brothers. Po úžasnom  výkone chlapci z kapiel  neodmietli pohár vínka z našej sopky,  z Vinocentra. Vynikajúca  nálada  a hlavne hudba. Ja som si tento medzinárodný  hudobný večer  veľmi užívala, teším sa na ďalšie pripravované akcie. Eva /50 r./

Na dokreslenie celého obrazu atmosféry, ktorá sa dala  v priebehu vystúpení doslova krájať sme oslovili aj vybraných umelcov. Z ich reakcii vyberáme.

Ako  sa vám vystupovalo pred Štiavnickým publikom a s akými pocitmi ste dnes odchádzali?

Alžbeta Jaššová, tanečnica FS Rozsutec. Festival Svetová Štiavnica mal výnimočnú a úžasnú atmosféru, pretože priniesol spojenie viacerých hudobných žánrov, výnimočných osobností a skvele naladených divákov. Ja ako folkloristka musím spomenúť aspoň SĽUK, Mareka Pastírika, Stanka Palúcha a ich spoločné Ornamenty. Myslím, že sa nájde len málokto, komu počas ich vystúpenia nenaskočili zimomriavky. Pre mňa ako tanečnicu vyjsť na javisko po takomto zážitku a takých veľkých osobnostiach bola obrovská česť, vďačnosť a radosť. A určite nehovorím len za seba. Publikum bolo výborne naladené, jeho energia sa stupňovala po celý čas nášho vystúpenia. To je to najviac pre každého interpreta. Verím, že diváci energiu cítili aj z javiska, pretože sa nám mnoho z nich po vystúpení prihovorilo, dokonca sme si našli pozitívne ohlasy aj na sociálnych sieťach. Celú atmosféru a energiu festivalu nám dotvárala aj výborná nálada v zákulisí. V Štiavnici sme sa neprezentovali samostatne ako folklórny súbor, ale v spolupráci s Balkansamblom. Vďaka spoločnému projektu “Len tak” s týmto hudobným telesom máme s chalanmi už viacero zážitkov a Balkansambel sú rovnako ako my výborná partia. V zákulisí je vždy zábava a skvelá nálada.

Tanečný workshop, ktorý ste viedli mal svoju neobyčajnú iskru a čaro. Ako sa vám pracovalo s mladými tanečnými nádejami, ktorí sa workshopu zúčastnili?

Peter Brxa, vedúci tanečnej zložky FS Rozsutec. Domácim účastníkom workshopu som sa snažil aj za pomoci našich tanečníkov a muzikantov priblížiť ľudové tance z regiónu Terchová, a to predovšetkým preto, lebo FS Rozsutec je prirodzeným a najznámejším reprezentantom tohoto regiónu. Potom sme pridali ešte čo to aj z tancov rómskej kultúry a tiež niečo z bulharského tanečného umenia. Píšem v množnom čísle, pretože s týmto mi už pomáhala aj naša tanečnica Alžbetka a tiež muzikanti z kapely Balkansambel. Samozrejme, keď sa ľudia učia tancovať a hrá im k tomu muzika, je to predovšetkým o skvelej zábave a pohode. Účastníci boli veľmi vnímaví a pozorní, boli tam veľmi  šikovné mladé dievčatá, ale aj tanečné páry, a tak sa nám podarilo nakoniec spoločne naučiť a zatancovať takú malú terchovskú choreografiu, čo je skvelý výsledok. Parádne im šli aj rómske a bulharské variácie, ale na záver sme si všetci predsa len ešte raz s chuťou zaspievali a zatancovali po slovensky, po terchovsky. Dúfam, že účastníkom workshopu sa tancovanie páčilo a na večerné predstavenie prišli aj vďaka tomu dobre naladení

Ako sa tento workshop páčil Ivane (34 r.)? Bolo to super. Ja som kedysi  za mladi tancovala, tak som sa trošku vrátila do minulosti, a dnes som  zobrala aj môjho muža, ktorý je z Argentíny. Perfektne sme sa spolu zabavili a veľa nového sme sa naučili. Pre mňa boli výnimočné tie  bulharské tance, tie som si veľmi užila.

Festival Svetová Štiavnica je formát, ktorý sme vymysleli v spolupráci s R. Markom a M. Nogom, ktorý je riaditeľom word music festivalu. Bol to prvý ročník, v tomto roku zaradený do projektov Mesta kultúry 2019, ale verím, že bude mať svoje pokračovanie aj v budúcnosti, dodáva Saša Pastorková, jedna z organizátoriek.

Čo dodať záverom? Dobré ingrediencie robia dobré jedlo. Všetci, ktorí  sme sa tejto ochutnávky zúčastnili sme si na ňom v duchu Almázie naozaj pochutnali.

Hubert Hilbert

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-07-01T10:47:47+02:00