Štiavnica ako studnica literárnej tvorby

Od 4. 11. hostí projekt Literárny kráter v rámci Mesta kultúry spisovateľku a novinárku Ľubu Lesnú,ktorá bude v priebehu svojho mesačného rezidenčného pobytu objavovať a vynášať zo štiavnických archívov do povedomia príbehy,možno už zapadnuté prachom.

Pani Lesná, môžete nám priblížiť, na čo sa plánujete zamerať počas svojho rezidenčného pobytu v našom meste?

Mesto Banská Štiavnica má pre tvorivých ľudí veľké kúzlo. Na každom kroku sa stretávate nielen s históriou a multikultúrnosťou, ale aj akýmsi tajomstvom, ktoré túžite odokryť. Ako žili Kelti v tých dávnych storočiach, keď mesto zakladali? Aká bola Štiavnica, keď sa v nej vo veľkom ťažilo zlato a striebro? Aká bola vtedy atmosféra Štiavnice? Veď vďaka ťažbe týchto drahých kovov musela byť jedným z najvýznamnejších miest Európy. Ako sa budovali prvé tajchy? Kto boli tí vynálezcovia, čo vynašli čosi také prevratné v tých dobách? A ako prežila Štiavnica holokaust? V prvom rade sa mienim sústrediť na život Židov v Banskej Štiavnici, keďže už dávnejšie sa usilujem odkrývať biele miesta života Židov na Slovensku. Ale, pravdaže, nebránim sa ani iným výzvam a témam.

16. novembra pozýva Ansámbel nepravidelného divadla v rámci cyklu hosťujúcich inscenácií na divadelné predstavenie Antikvariát. Ste autorkou scenára a v predstavení uvidíme aj patrónku Mesta kultúry pani Emíliu Vášáryovú. Môžeme vás poprosiť o krátku autorskú pozvánku?

Antikvariát je založený na skutočnom príbehu o arizovaní známeho bratislavského antikvariátu Steiner slovenským spisovateľom Ľudom Ondrejovom počas holokaustu. Rozprávačkou je pani Lýdia Piovarcsyová Steinerová, ktorá sa s Ondrejovom stretla, keď mala 8 rokov a on vkročil do ich bytu s policajtmi, lebo prišli zatknúť Lydkinho otca, spolumajiteľa antikvariátu. Pani Vášáryová hrá práve Lýdiu Piovarcsyovú a svojím nesmiernym talentom, nadhľadom a inteligenciou pomáha inscenácii.

Za rozhovor ďakujeme a tešíme sa na stretnutie s oživenými príbehmi, ktoré „písalo“ naše mesto.

Hubert Hilbert

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-11-25T08:29:18+02:00