Šesť svetrov

Módneho dizajnéra Jakuba Straku a jeho projekt v rámci Mesta kultú y 2019 sme vám v prílohe Almázia už predstavili. V týchto dňoch sa projekt dostáva do svojej finálnej fázy a organizátori plánujú jeho verejnú prezentáciu.

Jakuba Straku do Banskej Štiavnice pozvalo občianske združenie Štokovec, priestor pre kultúru. Počas svojej mesačnej rezidencie v programe Trojica Air vytvoril v spolupráci so šiestimi ženami, pochádzajúcimi z Banskej Štiavnice, Vyhní a Banskej Bystrice, kolekciu šiestich svetrov. V týchto dňoch sú svetre hotové a verejnosť ich bude môcť vidieť začiatkom roku 2020.

Kolekcia pozostáva z dámskych i pánskych modelov. Sú upletené z prírodnej vlny nakúpenej od malých producentov zo stredného Slovenska. Inšpiráciou pri tvorbe návrhov a samotnom pletení bol ľudový odev, no podľa slov J. Straku i jesenná atmosféra Štiavnice. Zatiaľ čo vlna je regionálna a inšpirácia prichádza z miestnych vplyvov, ambícia prezentovať kolekciu presahuje hranice regiónu. Preto J. Straka kladie dôraz i na jej profesionálne nafotenie a vytvorenie kvalitného portfólia.

Na tento účel pozval do Banskej Štiavnice Claru Nebeling, fotografku pôsobiacu v Berlíne a v Londýne. V dňoch 13. až 15. decembra sa uskutočnilo fotenie kolekcie svetrov na modeloch, vybraných Štiavničanoch. Výber modelov nebol náhodný, autori venovali pozornosť tomu, ako ich tváre ladia so svetrami, aby spolu vytvorili jedinečnú atmosféru.

Vyvrcholením projektu bude prezentácia svetrov formou performance, živého obrazu. Nepôjde o módnu prehliadku na móle, hostia budú pozvaní na konkrétne miesto, napríklad do vybranej kaviarne, kde sa svetre na živých modeloch stanú integrálnou súčasťou spoločnosti.

Zuzana Paškayová

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2020-01-14T07:38:41+02:00