Prvý drieňovský festival

V dňoch 14. – 15.6. 2019 sa v rámci projektu Mesto kultúry 2019 konal na najväčšom sídlisku festival Pssst! Drieňová. Dva dni sa tak obyvatelia mohli náhodne i cielene stretávať so súčasným umeniach na miestach, kde ho inak nikdy nestretnú.

Samotná príprava a realizácia podujatia sa uskutočnila vďaka spolupráci MsÚ – oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie s vizuálnou umelkyňou a pedagogičkou umenia Danou Iliášovou Mazalovou. Tá niekoľko mesiacov zbierala podnety od miestnych, stretávala sa s nimi a spolu s tímom pracovníkov mestskej kultúry vytvárala dramaturgiu podujatia. Už niekoľko týždňov pred samotnou akciou absolvovala spolu s Dominikou Belanskou spoluprácu so ZŠ J. Kollára..

Prvý deň akcie (piatok) sme zasadili naprv dokončili vypletanie plotu na detskom ihrisku a neskôr zasadili nové bylinky, ktorých životnosť určia jeho užívatelia. Dokážu sa o ne postarať a vybudovať tak v deťom záujem o svoje okolie alebo zahynú z dôvodu ľahostajnosti? Čas ukáže. Ďalší program a sústredil do priestorov Materskej školy na ulici Bratská, kde sa otváral nový priestor s názvom Bod K. Malá miestnosť bude slúžiť pre kultúrne a komunitného aktivity na sídlisku. V programe vystúpili deti z MŠ, súbor CVČ Applause, hovorilo sa o príbehu putovnej bonboniéry či sa oceňovali tri predzáhradky, ktoré patria na Drieňovej medzi najkrajšie (ďakujeme predajni Dužina sa skvelé ceny!). Nasledovalo otvorenie dvoch výstav. Tichá prechádzka je výstavou fotografií, ktoré urobili deti zo ZŠ J. Kollára počas putovania bez slov po sídlisku. Je cítiť, že deti sa naozaj vžili do pozície pozorovateľov a snažili sa zachytiť momenty, ktoré boli pre ne inšpiratívne. Druhou výstavou je skupina desiatich veľkoformátových fotografií Vandy Mesiarikovej s názvom Sídlisko s výhľadom v novej improvizovanej Galérii na Stojiskách. Autorka dostala od organizátorov úlohu vybrať si to, čo označili miestni ako niečo, čo by na sídlisku za nič nevymenili.

V sobotu sa v informačnej zóne pri SM Tesco sa hačkovalo, štrikovalo, hovorilo o triedenom odpade, prezentovali sa  miestni remeselníci či dobrovoľníci z Túlavej labky. Sídlisko svojimi nečakanými vstupmi prekvapovali tanečníci zo Štúdia Divadla Tanca, ale aj mladí umelci zo skupiny Patadizajn, ktorí po Drieňovej rozmiestnili svoje zvukové inštalácie. Kto sa chcel prejsť a spoznať zákutia, pripojil sa k skupine hercov pozostávajúcej z M. Majeského, M. Labudu, Š. Richtarecha, D. Minarovičovej, J. Pilzovej a študentov AU v Banskej Bystrici. Tí  sa režijnou taktovkou P. Gejdoša spojili s miestnymi umelcami J. Beňovou a J. Bernáthovou a odkryli pozitíva života na Drieňovej. V programe sa myslelo aj na deti. Martin Herian žongloval, v s improvizovanej kaviarni (ďakujeme ILLIMITE Cofffe!) sa tvorilo, dievčatá z knižnice púšťali rozprávkové platne, pani z Domova seniorov a Esterka Murgašová čítali a divadlo Babablo zahralo jednu zo svojich rozprávok.

Aj keď účasť na podujatí trošku pokazilo úmorné teplo (počas dňa s teploty šplhali k 35 C), tí, ktorí prišli iste neoľutovali. Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa do akcie zapojili, pomohli a podporili a samozrejme Fondu na podporu umenia, ktorý prostredníctvom verejných zdrojov toto podujatie podporili.

R. Marko

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-07-01T11:18:42+02:00