Premiéra Siedmich filmov štiavnických

4. augusta 2019 predstavili účastníci Filmového kurzu verejnosti výsledky svojej niekoľkomesačnej práce. Na slávnostnej premiére uviedli sedem krátkych dokumentárnych filmov o ľuďoch a živote Banskej Štiavnice.

Hľadisko Kina Akademik bolo zaplnené do posledného miesta. V sále sa stretli filmoví protagonisti, tvorcovia, ich rodinní príslušníci, priatelia, zástupcovia mesta a aj širšia verejnosť – všetci s trochou napätia a v očakávaní. Neprišli si totiž pozrieť žiaden profesionálny film. Vo filmoch, čo mali uvidieť, stáli bežní obyvatelia Banskej Štiavnice pred kamerami ako protagonisti, aj za kamerami ako tvorcovia.

Ako na úvod povedal hlavný lektor filmového kurzu Marek Šulík, štiavnický Filmový kurz bol aj pre neho zaujímavou skú­senosťou. V porovnaní s bežnými filmovými workshopmi, ktoré trvajú zvyčajne len pár dní, mali naši účastníci priestor niekoľkých mesiacov. Dostali preto hlbšiu teoretickú prípravu, možnosť vypočuť si prednášky slovenských dokumentaristov a diskutovať s nimi o vlastnej práci, precízne hľadali svoje témy a protagonistov, počas niekoľkých týždňov nakrúcali a potom niekoľko víkendov strávili v strižni, aby zo surového nasnímaného materiá­lu „upiekli“ hotové dielo. Viacerí z nich pritom nemali s filmárčinou žiadne skúsenosti. Po prvý raz okúsili, aké to je vláčiť ťažkú techniku, nabíjať baterky, strácať krytky na objektívy a zabudnúť pri nahrávaní zapnúť mikrofón. Pritom nakomponovať záber tak, aby bol esteticky v poriadku, a zároveň sa spýtať respondenta trefne a v správny čas správnu otázku. Zistili, že dohodnúť sa s kolegami v tíme nie je vždy jednoduché a skúsili, aké to je pripravovať film niekoľko týždňov a potom počuť od protagonistu, že si svoju účasť v projekte rozmyslel. Bol to boj, no oni ho napokon zvládli.

Pred začiatkom projekcie sa často skloňovali protagonisti. Len vďaka ich láskavému a ústreto­vému prístupu, ochote tolerovať filmárom začiatočnícke chyby, sa nakrúcania mohli dokončiť, za čo všetkým patrí úprimná vďaka. Na plátne sa potom vystriedali príbehy legendárnych aj úplne ne­známych Štiavničanov. Entuziastický farmár Ondrej z Ilije, pražiar kávy Lukáš zo Svätého Antona, mnoho bývalých zamestnancov Plety, jedna z prvých štiavnických pediatričiek MUDr. Višňovská st., slávny fotograf pán Dupal, profesionálni výtvarníci Vlado Oravec a Sväťo Mikyta, pán Ladislav Welward, svojrázny Igor z Artu a mnohí, mnohí ďalší. Niektorí na plátne našli svoje deti spred 30 rokov, iní suseda alebo kama­rátku zo školských čias. Kinosála sa smiala i utierala si slzy dojatia. Publikum filmy prijalo s nadšením.

Účastníci Filmového kurzu teda zavŕšili niekoľkomesačné úsilie s pocitom zadosťučinenia, ich filmy sa premietajú na filmovom plátne a našli svojho diváka. Po slávnostnej premiére sa reprízovali 5. a 14. 8., zakaždým s plným hľadiskom. Pokiaľ bude záujem verejnosti pokračovať, budú sa pridávať ďalšie projekcie Siedmich filmov štiavnických.

Podrobnosti o zákulisí tvorby a tvorcoch jednotlivých filmov prinesieme v niektorom  z nasledujúcich vydaní prílohy Almázia.

Ivana Laučíková

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-08-19T09:23:25+01:00