Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

V tomto roku uplynie 70 rokov od ukončenia výstavby Trate mládeže. Aj preto Mesto kultúry ponúka retrospektívu histórie tejto jedinečnej pamiatky, a to formou podujatia určeného nielen pamätníkom, ale aj celým rodinám.

Program podujatia:

10:00
Dychová hudba Sitňanka
Vystúpenie miestnej dychovej hudby na uvítanie.

11:00
Spomienky na budovanie Trate mládeže a spevokol Štiavničan
Ondrej Michna sa bude rozprávať s aktívnymi účastníkmi výstavby Trate mládeže manželmi Štepánekovcami. Aká bola výstavby z ich pohľadu, čoho bolo veľa a čoho málo, aká bola nálada medzi účastníkmi a čo boli najväčšie problémy pri stavbe – možno aj to sa dozvieme z ich rozprávania, ktoré doplní miestny banícky mužský spevácky zbor Štiavničan.

12:00
Lúčnica (spevácky zbor)
Legendárna Lúčnica vznikla práve pri výstavbe Trate mládeže. Stala sa šíriteľom slovenskej kultúry po celom svete a jedinečným zachovávateľom ľudových tradícií. Na podujatie tak prichádza jej spevácky zbor a neskôr o 15.00 hod. sa v Amfiteátri predstaví aj tanečná a hudobná zložka.

12:30
Divadlo Dunajka: Ši – ši vláčik
Šaško Šiši a kamarátka Pipi pomáhajú prednostovi stanice vypraviť načas všetky hravé vláčiky a deti im veľmi pomáhajú. A keď sa im všetko podarí, tak si zaspievajú: Sme najšikovnejši-ši-ši, sme najzábavnejši-ši-ši, sme najsmiešnejši-ši-ši, sme najlepší, sme víťazi!

13:00
Detský folklórny súbor železničiarov Zornička
Detský folklórny súbor Zornička zo Zvolena vznikol v roku 1967. Počas svojej existencie účinkoval na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku a precestoval 20 štátov Európy.
Ľudová hudba súboru a dievčenská spevácka skupina sa tiež pravidelne zúčastňujú postupových súťaží, pričom posledné tri ročníky sa prebojovali až do celoštátneho kola, kde sa umiestnili v Zlatom pásme celoslovenskej súťaže Vidiečanova Habovka.
Súbor má v repertoári tance a spevy z Detvy, Očovej, Môťovej, Zvolenskej Slatiny, Dobrej Nivy, Plachtiniec a Príbeliec, Čierneho Balogu, Važca, Liptovskej Lúžnej, Polomky, Parchovian a Sečovskej Polianky.

13:30
Uvedenie knihy J. Janča
Niekoľko mesiacov pracoval mladý profesionálny fotograf Jakub Jančo na fotografiách, ktoré by umeleckou formou zachytili dnešný stav Trate mládeže, bez príkras, ale aj s úctou k tomuto zaujímavého architektonickému a stavebnému dielu.

14:00
Lúčnica (spevácky zbor)

14:30
Divadlo Na traky: Rozprávkový vláčik
Spolu s našimi detskými kamarátmi sa vydáme na cestu do mesta Rozprávkovo na súťaž vo vláčikových vynálezoch. Pôjdeme rýchlo i pomaly, stretneme lenivého slona, pojašenú kozu aj popleteného hada. Počas cesty budeme mávať, kývať a spievať. A pozor, určite presvedčíme odbornú porotu súťaže vo vláčikových vynálezoch, aby sa jej mohli zúčastniť aj naši kamaráti.

15:00
DFS Zornička

 

Počas dňa:

Výstava a jazdenie historických vlakov
Jazdu až na štyroch historických vlakoch si budete môcť vyskúšať počas celého dňa na trati Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava a späť. Podrobný rozpis nájdete na konci programu

Tvorivé dielne pre deti (téma vlaky)
Zapojte svoje šikovné ruky a vytvorte si s našimi animátormi dielko, ktoré si odnesiete domov ako spomienku na Trať mládeže.

Výstava fotografií S. Protoppopova a J. Janča
Aké bolo budovateľské nadšenie a aká je situácia dnes? Fotografie z dvoch období Trate mládeže s otvoreným koncom.

Výstava vo vlaku
70. roky Trate mládeže v exponátoch Železničného múzea a fotografiách S. Protoppopova.

Archívne spomínanie
Budovateľské spomínanie z archívov Slovenského filmového ústavu a Slovenského rozhlasu.
Uvedieme výber z filmových týždenníkov. Archívy rozhlasu odkryjú tematické relácie z 80. rokov aj so spomienkami tých, čo už nie sú medzi nami.

Naše cestovanie
Zaspomínajte si aj vy pred objektívom našej kamery na cesty po Trati mládeže, či iné zážitky, ktoré sa vám spájajú s cestovaním vlakom.