Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

Od septembra do januára pracovali účastníci 2. semestra Filmového kurzu na tvorbe krátkych dokumentov o živote v štiavnickom regióne. Pod vedením hlavného lektora Mareka Šulíka sa venovali témam osobným i spoločenským, niektoré filmy skúmajú konkrétne udalosti a ľudské príbehy, iné skôr prinášajú lyrické výpovede.

Výsledkom práce účastníkov sú štyri filmy, ktoré budú verejnosti predstavené na slávnostnej premiére 17. 1. 2020 o 16: 30 h v kine Akademik. Počas premiéry budú prítomní autori dokumentov, protagonisti filmov, organizátori kurzu a pozvaní hostia. V sále budú vyhradené miesta i pre verejnosť.

Široká verejnosť bude mať možnosť vidieť filmy v kine Akademik 20. 1. 2020 o 18:30. Celková dĺžka projekcie je 60 min.

Horná (Ú)roveň, Réžia: Silvia Latková

Horná Roveň je malebná dedinka v kopci nad obcou Štiavnické Bane. Roztrúsené domčeky trvalo obýva len zopár rodín – tradičný gazda Ondrík, zdravotná sestra Zdenka so zmyslom pre poéziu, či učiteľ hudby Robert, ktorý sa sem prisťahoval z hlavného mesta. Nemecká turistka Jette si sem prišla vyvetrať hlavu po štúdiu psychológie a hospodár Johny pokračuje v spôsobe života svojich predkov, ktorý ho napĺňa zmyslom.

Na filme spolupracoval kameraman Michal Číž.

Hľadá sa vajda, Réžia: Jana Ľuptáková

Väčšina Rómov Banskej Štiavnice žije v niekoľkých bytovkách v mestskej časti Šobov. V komunite už roky nepôsobí tradičný rómsky vajda. Kto ho nahradil? Chýba tam? Ako by mohol vajda pomáhať Rómom? Nie je čas prijať zodpovednosť?

Na filme spolupracovala kameramanka Vanda Mesiariková a Matej Kuhn.

 Labuda4, Réžia: Alžbeta Labudová

Známy archeológ a riaditeľ Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici Jozef Labuda má okrem verejných aj svoju civilnú tvár. Dcéra Alžbeta ho zachytáva v štyroch polohách: ako riaditeľa, archeológa, vinára a ako manžela.

Na filme spolupracoval kameraman Ján Šúr.

Vianoce s Cháronom, Réžia: Bea Seberíniová

Čas Vianoc vie byť pokojný, ale aj hektický. Sú povolania, pri ktorých si sviatky nevyberajú. Lekári či zdravotné sestry sú v službe. Takisto šoféri alebo hasiči. Nevyberá si však ani smrť, a keď príde, treba pochovať…