Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

Od marca do júla pracovali účastníci Filmového kurzu na tvorbe krátkych dokumentov o živote v štiavnickom regióne. Mnohí z nich nemali s nakrúcaním žiadne skúsenosti a zložitý proces tvorby filmu sa učili úplne od nuly. Pod vedením hlavného lektora Mareka Šulíka sa rozbehli rôznymi smermi – skúmali problémy mladých aj spomienky pamätníkov, zachytili zašlú slávu podniku Pleta, zaujímalo ich, prečo do Štiavnice prúdia umelci, hľadali lokálne historky aj zaujímavých mladých podnikateľov. Teraz svoje dokončené diela predstavia verejnosti. Na slávnostnej premiére, ktorá sa uskutoční 4. 8. 2019 o 19:00 v kine Akademik, budú prítomní autori dokumentov, protagonisti filmov, hlavný lektor Marek Šulík, organizátori kurzu i pozvaní hostia. V sále budú vyhradené miesta i pre verejnosť. Široká verejnosť má možnosť vidieť filmy v kine Akademik 5. 8. 2019 o 19:30. Celková dĺžka projekcie je 100 min.

Umenie Štiavnice
Autor Andy Gašpar
Štiavnica má magickú schopnosť pritiahnuť špičkových umelcov. Výtvarníci Vlado Oravec a Svätopluk Mikyta približujú rozhodnutie žiť a tvoriť v štiavnickom regióne.

Hľadanie optimizmu
Autori Šimon Patkoš, Alžbeta Labudová, Krištof Lišaník
Majú mladí Štiavničania optimistické životné vyhliadky? Zisťovali sme u Erika na Drieňovej, aj u farmára Ondreja v Iliji.

Ľudia Plety
Autor Miro Kollár
Bývalí zamestnanci Plety spomínajú, aký viedli v podniku pracovný aj spoločenský život. Film tvorí súčasť novootvorenej expozície Príbeh značky PLETA, ktorú pripravilo Slovenské banské múzeum na Starom zámku.

Cesta kávy
Autori Sarah Klimentová, Martin Sámek
Od zeleného zrnka až po voňavú rannú šálku kávy. Lahodné espresso na kaviarenskom stole je zavŕšením dlhej cesty, ktorú káva ku nám musí prejsť. Pražiar kávy Lukáš zo Svätého Antona predstavuje férový prístup k drobným producentom kávy na opačnom konci Zeme.

Igor
Autorka Beáta Seberíniová
„Igorovi by si chcela vedieť?“ Bea navštívi legendárny štiavnický podnik Art Cafe, kde spoznáva jeho pravidelného návštevníka, svojrázneho Igora.

Štiavnickí pamätníci
Autori Michal Číž, Ján Šúr
Ako sa kedysi žilo a pracovalo v Banskej Štiavnici a čo všetko sa zmenilo? Naši pamätníci navštívili miesta svojho niekdajšieho pôsobenia a spomenuli si dobu, kedy na dnes už opustených miestach pulzoval život.

Študenty
Autori Šimon Hudák, Matej Kuhn
Ladislav Welward, štiavnický vedec a nositeľ silného humanistického posolstva preživších holokaustu, bol kedysi tiež mladý študent štiavnickej chemickej školy. Tínedžeri Matej a Šimon chcú poznať jeho pohľad na svet, dobro, mladosť a dnešnú mladú generáciu.