Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

Pozývame vás spolu s autorkou Slavomírou Ondrušovou do jej pracovného prostredia, do MAK-u (Mestského Ateliéru Kresby).

V štvrtok 28.novembra o 17tej nám Slavomíra ukáže na čom počas svojej novembrovej rezidencii v Banskej Štiavnici v rámci programu EDU AIR pracovala.

MAK hľadajte na Radničnom námestí 10 / bývalý obchodík Štiavnická paráda.
Predstaví nám kresby, desiatky a stovky kresieb, malé, subtílne objekty zo šperkárskeho drôtu, ale aj plány na väčšie sochárske realizácie. Bude reč aj o otužovaní a štiavnickej, jesennej melanchólii.

Neváhajte, už v piatok MAK rušíme!
Tešíme sa na Vás.

Slavomíra Ondrušová vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, Ateliér šperku S_M_L_XL Karola Weisslechnera. Od šperkárskej práce sa jej záujem postupne presúval ku médiu kresby. “Verím, že kresba je nástroj, ktorý dokáže bez slov komunikovať. Je to iný jazyk, ktorý je nám všetkým vlastný.” hovorí autorka.

O kresbu sa opiera klasické umelecké vzdelávanie. Kreslenie podľa modelu, či zátišia je povinnou vstupnou bránou pri príjimacích pohovoroch na vysoké umelecké školy. Kresba má presahy do takmer všetkých médií. Kreslia tak filmári ako aj automobiloví dizajnéri. Skice si robia scénografi aj grafici. Kresba ale nefunguje len ako prípravné médium. Kreslia už tí najmenší. Kreslené “čarbanice”, ktoré sa menia na kruhy a koordinované ťahy ceruzkou pozná každý rodič, ktorý sleduje ako sa dokáže detská kresba rýchlo meniť a vyvíjať.

V rámci mesačnej umeleckej rezidencie autorka vytvára konkrétny priestor – “MAK: Mestský Ateliér Kresby” v ktorom pracuje. Využíva zatiaľ prázdne priestory obchodu, ktorý v centre Štiavnice čaká na svoje ďalšie komerčné využitie. Tento medzičas sa obchod mení na ateliér a jeho výklady na galériu s priamym kontaktom s divákom na ulici.

Rezidenciu EDU AIR organizuje Banská St a nica ako súčasť Almázie Štiavnica: Mesto kultúry 2019 s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Za poskytnutie preistorov MAK-u ďakujeme jeho majiteľovi.