Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

Spolu s autorom vás pozývame na 20 minútovú prechádzku, v závere ktorej nás čaká vernisáž najnovšej realizácii Juraja Gábora.

Nebude to náročné, miesto / cieľ 48.467648, 18.885226, termosky s čajom aj s kávou budú vítané

Témou v exteriéri inštalovaného veľkorozmerného diela je rozhranie medzi vonkajším a vnútorným svetom, medzi povrchovou realitou a tou skrytou, medzi svetlom a tmou. Rozhranie, portál nadobúda fyzický rozmer – dĺžku, šírku, výšku. Je to vstup do tunela – do abstrahovanej štôlne, ktorý graduje so stúpaním.
33 schodov. Symbolické číslo aj pre mladého autora.
Výdych, nádych, výdych, nádych, výdych…

Juraj Gábor (1985) je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliéru prof. Antona Čierneho. V roku 2012 získal cenu Igora Kalného udeľovanú mladému autorovi v rámci VI. Zlínskeho salóna mladých. V roku 2016 sa dostal do finále Ceny Oskára Čepana. Žije v Brezničke pri Lučenci a v Žiline. K mestu Banská Štiavnica má špecifický vzťah. Krátko po škole tu absolvoval v centre Banská Stanica rezidenciu Aklimatizácia (2011), vystavoval v Galérii Jozefa Kollára (Chlapec s kamerou, 2015 a Ihla, Ruka, Srdce, Hlava, 2016). V rámci rezidencie TROJICA AIR vytvoril miestošpecifickú intervenciu pre lokalitu Červená Studňa.

Dielo je umiestnené v kontexte prírodnej situácie nad mestom, v  bezprostrednej blízkosti studničky s vodou a sochou Sv.Jána Nepomuckého a na turistickej trase.

www.banskastanica.sk
www.almaziastiavnica.sk

Rezidencia autora v programe TROJICA AIR je súčasťou projektu Almázia Štiavnica: Mesto kultúry 2019, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Autor a organizátori ďakujú partnerom: Mestu Banská Štiavnica, Mestským lesom Banská Štiavnica, CHKO Štiavnickým vrchom Krajskému pamiatkovému úradu Banská Bystrica.

Špeciálne poďakovanie realizačnému tímu: Juraj Gábor a jeho otec, Zoltán Czako, Janka Ľuptáková a Julo Lišajník, za technickú podporu ďakujeme rodine Sombathy.