Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

Festival JAMA prinesie do Banskej Belej a Banskej Štiavnice intermediálne umenie a spomienku na Milana Adamčiaka

Milan Adamčiak, významný konceptualista, vizuálny umelec, performer a muzikológ, by sa v decembri 2019 dožil 73. narodenín. Umelci a miestni obyvatelia si takmer dva roky po jeho smrti pripomenú jeho tvorbu v regióne, kde prežil posledné roky svojho života. V Banskej Belej a Banskej Štiavnici sa začiatkom októbra po prvý raz uskutoční medzinárodný festival intermediálneho umenia JAMA – 73. ročník Milana Adamčiaka. Adamčiakovo pôsobenie si festival pripomenie nielen prezentáciou jeho tvorby, ale aj uvedením najaktuálnejšieho umenia, ktoré bude tvoriť veľkú časť programovej dramaturgie JAMA.

Festival sa odohrá 4. a 5. októbra v priestore Parter_BSC (nové priestory galérie Banská St a nica Contemporary), na železničnej stanici Banská Štiavnica, kde Banská St a nica dlhoročne pôsobila, a v obci Banská Belá, kde Milan Adamčiak prežil poslednú etapu života života. Program bude pozostávať z koncertov, performancií, umeleckého sympózia a z jedinečnej výstavy prezentujúcej Adamčiakovo pôsobenie medzi miestnymi v regióne. Súčasťou podujatia budú aj umelecké intervencie v Banskej Belej a okolí a špeciálny program pre miestnych obyvateľov.

Program podujatia v  sobotu 5.10:

o 8:30 Parter_BSC, A.G.Göllnerovej 6, B.Štiavnica. Otvárame (dvere)! Príďte načas.

o 9:00 Parter_BSC, A.G.Göllnerovej 6, B.Štiavnica. Sympózium. 6 x 20 minút rozprávania o dobrodružstvách v umení, Milanovi Adamčiakovi a témach blízkych festivalu. Na záver diskusia.  Lucia G. Stach, Monika Čertezni, Ján Šimko, Daniel Matej, Jonáš Gruska, Richard Kitta.

o 14:00, Železn.st., B. Štiavnica. Symfónium (koncerty Mi-65, Los Amargados, Jonáš Gruska, Tigris Argentum). Meníme zvukové situácie na železničnej stanici. Stanica bola roky sídlom galérie Banská St a nica Contemporary, ktorá ku koncu roka 2019 z priestoru odchádza. Symbolicky sa rozlúčime s miestom, ktoré často navštevoval a tvoril na ňom aj Milan Adamčiaka.

o 15:55, Železn.st., B. Štiavnica. Nezámerné putovanie s M.A. Vyrážame do krajiny v Milanových stopách. Vezmite si pohodlnú obuv a teplé oblečenie. Cesta je dlhá. Vlaky nečakajú. Predstavenie umeleckej intervencie Juraja Gábora na mieste Nezastávky na neznamenie. Predstavenie konceptu Nezámerného putovania s M.A. Juraj Gábor

o 17:00 , B. Belá. JAMA-experiment.rozhlasová hra. Vysielanie experimentálnej rozhlasovej hry JAMA  z produkcie Rádia Devín o Milanovi Adamčiakovi rozhlasom po drôte v Banskej Belej. (Sprievodný program pre miestnych obyvateľov).

o 18:30, Krčma U Michala, B.Belá. Krst albumu skladieb M. Adamčiaka . Uvedenie druhého albumu Cluster ensemble, ktorý bude existovať iba v jukeboxe v krčme U Michala v Banskej Belej. Album 478 obsahuje nahrávky grafických partitúr Milana Adamčiaka. Voľná zábava, všetci sú vítaní.

Vstupné  na jednotlivé podujatia pre miestnych z okresu B. Štiavnica zdarma.