Loading Udalosti
Podujatie sa už uskutočnilo.

Pozývame Vás na vernisáž site specific inštalácie umeleckej skupiny COMUNITE FRESCA . Miesto konania: Strojovňa na Zigmund šachte.

Čaká na Vás komentovaná prehliadka autoriek – teplé nápoje – občerstvenie a atmosféra priemyselnej periférie mesta.

Do Banskej Štiavnice prišli Dana Balážová (1989), Markéta Filipová (1990) a Marie Štindlová (1990) po hektickom období. Aktuálne finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého realizovali niekoľko fresco malieb pre neziskové organizácie v Brne ako súčasť ich projektu pre výstavu tejto ceny. Či v „súťaži“ uspejú sa rozhodne v mesiaci november. Čas medzi tým autorky pracujúce v kolektíve pod názvom Comunite Fresca využili na mesačnú umeleckú rezidenciu v Banskej Štiavnici v programe EDU AIR.

Autorky pracovali striedavo v ateliéri Banskej St a nice v centre mesta na maľbách, kresbách, akvareloch a v objekte Strojovne na Zigmund šachte. V tejto vybývanej industriálnej štruktúre, ktorá len čaká na svoju rekonštrukciu a na nové funkčné využitie zrealizovali niekoľko autorských fresiek. Neočakáva sa, že by diela mali byť súčasťou novej histórie stavebnej pamiatky, skôr naopak. Majú preklenúť minulosť a budúcnosť a je pre autorky akceptovateľné, ak budú vymazané novým stavebným nánosom, pripadne apropriované iným autorom.

V predošlých projektoch Comunite Fresca vždy tvorila pre konkrétneho človeka – obyvateľa, majiteľa, objednávateľa. V Štiavnici je jediným impulzom, ktorý inšpiruje a zároveň nastavuje limity, prázdny dom. Nikto konkrétny nedefinuje, kde má byť čo namaľované, ani ako to má pôsobiť. Abstraktné, snové kompozície a obrazce sa vynárajú z rohov. Autorky úplne popierajú jednotlivé svoje rukopisy v záujme spoločnej práce. Maľujú spoločne, slobodne vstupujú do jednotlivých obrazov, dokončujú jedna za druhú rozpracované témy. Popíjajú čaj, miešajú omietku, vyberajú pigmenty. Rezidencia je pre Comunite Fresca aj o limitoch. O nepohodlí, o absencii tepla, svetla, o zmenách počasia, o prehýbajúcom sa strope aj dymiacej piecke a mokrom dreve.

Site specific inštalácia sa voľne inšpiruje „rozprávkovosťou mesta“. „Vychádzame z charakteru krajiny v okolí mesta. Len tu môžeš vidieť každý deň sokoliarov s dravcami v uliciach, zlaté salamandry a permoníkov. Z tohto pohľadu je mesto skutočne rozprávkové.“ hovoria autorky.

Rezidencia je súčasťou programu EDU AIR, ktorý organizuje Banská St a nica v rámci Almázie Štiavnice: Mesto kultúry 2019 v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica a za podpory z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.
Autorky aj organizátor ďakujú štiavnickému antikvariátiku za poskytnutie priestorov Strojovne. Ďakujeme.