Padlášový výber – zo spomienok Zuzany Knezovičovej

„Emocionálnych pôžitkov spolku Autorov v Banskej Štiavnici zažilo doteraz na 120 podujatiach vyše 27 000 priamych účastníkov.“

Tak sa Padlášový výber predstavil v roku 1997 v bulletine festivalu Strunobranie. A to skupina aktívne fungovala ešte ďalších 13 rokov.

Padlášový výber vznikol ako hudobno-poetické združenie, ktoré spolupracovalo s poetickým združením Salamandra. Fungovanie kapely možno rozdeliť na 2 obdobia: 1993 – 2000, kedy išlo o skupinu v rôznom zložení hudobníkov a po roku 2000, kedy zostalo duo basa – spev.

V roku 1993 pôsobil Padlášový výber v zložení gitarista Michal Pigoš a basgitarista Ján Jakubík. O spev a recitáciu sa postarali Ľudmila Klimková, Beata Dedoková a Janka Luptáková. Dievčatá sa však rozpŕchli do sveta a gitaristi zostali sami. V roku 1996 sa k nim pripojil bubeník Marián „Popo“ Popovič a neskôr speváčka Zuzana Knezovičová. Ako štvorica fungovali veľmi dobre a absolvovali vystúpenia ako Večer so Zuzanou Kronerovou v Pezinku, Bratislavské kultúrne leto– koncert na Hlavnom námestí, festival Huritan v B. Štiavnici, Jazzové dni v Lučenci či Folkové Vianoce v Bratislave. Po odchode Popa nastúpil na jeho miesto gitarista Pavol Kružlic, s ktorým skupina hrala napríklad na Národnom výstupe na Rysy a na Folkfóre v Bojniciach, z ktorého sa robil aj televízny záznam. Ďalej spomeňme podujatie Urobme si ticho v bratislavskom divadle AHA, ktoré sa vysielalo ako samostatná relácia na STV a pre Slovenský rozhlas bola skupina hudobným hosťom v relácii Apropó plus. V tom čase bola skupina taká populárna, že hrávala každý víkend. Večer sa vrátili z jedného koncertu a ráno odchádzali na ďalší.

Dvojica Knezovičová – Jakubík (dnes manželia) však vytvorili pár, čo postupne spustilo odchody ostatných členov z kapely. Bolo úplne šialené zostať hrať v kombinácii spev sprevádzaný basgitarou. Skúsili to ako predkapela skupiny Aurel z Levíc a mali veľmi pozitívnu odozvu. Veľký ohlas publika na Folkových Vianociach v bratislavskej Dúbravke ich len utvrdil, že idú správnou cestou. Ako dvojica zostali viac flexibilní a s vystúpeniami sa vrece roztrhlo. Absolvovali napríklad Deň Zeme v Handlovej, folkové pódium v Prievidzi, samostatný koncert v Zichyho paláci v Bratislave, koncert v Nitrianskom bábkovom divadle, Hodžove dni na Gymnáziu v Sučanoch… Keďže to bolo obdobie kultúrneho ticha v Banskej Štiavnici, Padlášový výber začal organizovať každý mesiac hudobné podujatia, vždy s iným hudobným hosťom – Folkové padláše. Skupina využila svoje známosti so slovenskými hudobníkmi, a tak sa mohli tieto koncerty konať pravidelne dva roky. V roku 2002 sa im tiež podaril husársky kúsok, keď dvojica získala stály angažmán v hoteli Smokovec v Starom Smokovci. Hrávali tam pravidelne po tri roky.

V roku 2001 vydal konečne Padlášový výber CD Minulo sa mydlo – ako prílohu časopisu WATT s nákladom 10 000 kusov. Konečne sa ich skladby mohli začať hrávať v rádiách a hrávajú sa dodnes. Okrem tohto CD sa Zuzana Knezovičová autorsky a spevom podieľala na CD Martina Chrobáka Ďaleko a pešo, Ján Jakubík nahral basgitaru na CD šansónovej speváčky Rie Ferčákovej.

V roku 2002 sa Padlášový výber dostal do Čiech, a to hneď dvakrát. Najskôr to boli Jesenníky v rámci podujatia Slovenské jaro ve Slezku a nasledovalo valašské Kumštovanie vo Valašských Kloboukoch. V tom istom roku boli hrať prvýkrát na piešťanskom festivale Lodenica.

Nie je snáď väčšie mesto na Slovensku, kde Padlášový výber nehral. Pre Slovenskú televíziu nahrali štyri relácie, absolvovali niekoľko rozhovorov v Slovenskom rozhlase. Pre rádio Lumen nahrali Pašiové hry.

Hudobná dvojica Jakubík – Knezovičová sa stala manželskou dvojicou a dnes sú rodičmi troch detí. Naposledy sme ich mohli vidieť hrať na Salamandrových dňoch v roku 2017.

Zuzana Knezovičová

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-12-17T11:03:36+02:00