Otvorenie Mesta kultúry SR 2019 – očami účastníkov

Na dojmy sme sa nielen v uliciach mesta pýtali vybraných z vás.

     Ako vníma rodinná Štiavničanka  skutočnosť, že Banská Štiavnica je historicky prvé mesto kultúry SR 2019? 

Oľga /68/ Mám  radosť a som hrdá, že sa Štiavnica stala Mestom kultúry na rok 2019. Patrí jej to. Budú síce ďalšie mestá mestami kultúry, ale bude to len 2. 3. 5…..20-te v poradí, Štiavnica bude vždy tá prvá.

Silvia /49/ Mne to pôsobí radosť, ale tá radosť nevyplýva z titulu samotného, ale z toho, že vidím ako skvelo je tento projekt pripravený a ako vťahuje bežných ľudí do kultúrneho diania. Robí mi radosť vidieť tú ohromnú kreatívnu energiu.

Jana /44/ Ja tu žijem 14 rokov. To, že Banská Štiavnica je historicky prvé Mesto kultúry SR 2019 mi len potvrdilo skutočnosť, že je už dávno nadregionálnym a nadnárodným epicentrom kultúry.

Mária /69/ Vítam toto prvenstvo. Verím, že pripravované kultúrne aktivity vyvolajú v ľuďoch pocit spolupatričnosti a hrdosti. Štiavničanov treba aktivizovať, aby rozvoj mesta nebol len na „prinďišoch“. Možno sa treba viac sústreďovať na mládež – veď tá je držiteľkou rána.

Anna /68/ Je to skvelé a teším sa na kultúrne podujatia v roku 2019 v Banskej Štiavnici.

Alexander /67/ Je pre mňa veľmi potešiteľné, že práve naše mesto dostalo tú česť a získalo tento titul, nakoľko mestá, ktoré sa  on uchádzali, mne osobne nepripadali tak,  že by si to zaslúžili.

    Ako sa Vám páčil  sobotný program jeho  slávnostného otvorenia? 

 Irena /44/ Program slávnostného otvorenia bol príjemný a pútavý. Oceňujem profesionálny, srdečný výkon moderátorky Luizy Garajovej-Schramekovej. Veľmi milým prvkom bolo fotenie jednotlivých skupín a príbehov na historickom fotoaparáte pánom  Ladzianskym. Veľmi pekne sa cez upútavky a videoprojekciu podarilo predstaviť jednotlivých nositeľov príbehov.  Prajem Mestu kultúry, aby sa naozaj podarilo to, čo bolo v deň otvorenia vyslovené: divadlom, filmom, výstavami, koncertami a výstupmi z workshopov umelecky povýšiť tieto sťaby obyčajné štiavnické osudy a príbehy na ešte novú kvalitu.  Verím, že to bude prínosné, aby sme si  cez poznanie histórie viac vážili seba navzájom. Bolo by naozaj vhodné, aby sa do workshopov a iného umeleckého diania v roku 2019 zapájalo čo najviac štiavničanov, detí, mladých, žiakov ZUŠ.

Oľga /68/ Slávnostné otvorenie i nasledujúci program boli na dobrej úrovni, nápadité, kultivo- vané, dôstojné tejto významnej udalosti.

Silvia /49/: Neviem, či nájdem slová, ale „padla mi sánka“ to asi vyjadruje najlepšie. Profesionálny ale zároveň veľmi ľudský, priateľský program. Čistá radosť!!

Jana /44/  Sobotný program bol kultivovaný, vtipný, adresný,  nevtieravo osobný a štiavnický. Bola som dojatá a potešená.

Anna /68/ Sobotný program slávnostného otvorenia  mesta Banská Štiavnica sa mi páčil ,pripomienku mam  k nedostatku miest v kultúre a nebolo umožnené všetkým zúčastniť sa na pokračovaní .

Mária /69/ Bubeníci boli milučkí, tisli sa mi do očí slzičky. Bolo radosť pozorovať s akou energiou bubnujú. Treba pochváliť ich dirigenta, lebo on ich vyprovokoval k takému výkonu.

Silvia /43/ Bolo to zaujímavo urobené, bavilo ma to.

Alexander /67/ Sobotný program som na vlastné oči videl len na Trojičnom námestí, lebo do kultúrneho centra sme sa nedostali, túto časť som si pozrel zo záznamu a bol som veľmi spokojný. Škodam, že tú atmosféru v kultúrnom centre sme si nemohli vychutnať naživo,  určite by  nás to bolo viac oslovilo.

     Aké ste mali dojmy a pocity z bubeníckeho koncertu?

Irena /44/  Z ich výstupu som mala veľmi dobrý pocit, lebo som ich v ZUŠ počula a vnímala, ako sa s pánom Portellom rýchlo zohrali, skamarátili a za jedno popoludnie a jeden ďalší deň dokázali nacvičiť takú skvelú bubenícku zostavu.

Oľga /68/ Skvelé! Prvé, čo mi napadlo pri bubnovaní, boli indiáni, ktorí bubnovaním vyvolávali

duše svojich mŕtvych predkov.  Aké symbolické!  Možno aj v sobotu bubny vyvolávali duše Štiavničanov, ktorí tu   žili v časoch najväčšej slávy nášho mesta – či to už boli ťažko pracujúci baníci, bohatí waldburgeri, vedci, profesori a študenti Baníckej akadémie a evanjelického lýcea, aby sa popreháňali nad mestom a uvideli, aká je Banská Štiavnica v 21. storočí, akí sme my, súčasní Štiavničania – rodení i nerodení, ako zveľaďujeme a chránime hmotné i duchovné bohatstvo, ktoré nám oni zanechali.

Silvia /50/  Bubenícky koncert bol asi najlepší začiatok, aký si kto mohol priať pre spustenie projektu Hlavného mesta kultúry SR. Deti boli nádherné a skvelý bol aj ich dirigent.

Anna /68/ Bubenícky koncert bol výborný, mne to zapasovalo, veľmi som ich obdivovala.

Silvia /43/ Bubeníkov som počula cez okno a zlákali ma ísť sa pozrieť na otvorenie, takže skvelé.

Alexander /67/ Bubenícke detičky boli milé, pobavili nás a dúfam,  že ich ešte uvidíme keď budú lepšie zohraté.

Pár otázok sme položili aj  šéfke divadelného zoskupenia Paradajz Pikčr Monike Maňkovskej.

     Pani Monika, ako ste sa s Paradájz Pikčr cítili v dnešnom programe? 

Cítili sme sa tu veľmi fajn. Opäť sme sa mohli stretnúť s ľuďmi, ktorých máme radi a dúfam, že sa nám podarilo rozosmiať nielen Štiavničanov, ale aj cezpoľných.

     Môžeme očakávať, že téma vášho najbližšieho divadelného predstavenia zapadne do rámca atmosféry Mesta kultúry 2019?

Zatiaľ sme aj my v „očakávaní“, pretože nový scenár je len vo výrobe. Nakoľko dlhé roky nikam nezapadáme, neviem, neviem, či zapadneme … 

     Čo je pre vás osobne rodinné striebro?

Len zopakujem, že za rodinné striebro považujem fakt, že už 22 rokov postriebrujeme naše divadelné priateľstvo, ktoré nehrdzavie napriek tomu, že to chce niekedy železné nervy.

Podujatie Rodinné striebro – Otvorenie Mesta kultúry  sa uskutočnilo 19.1.2019

Ďakujeme za rozhovor            Hilbert

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-02-06T12:05:04+02:00