MUZIKULA priniesla zážitky

V dňoch 24. a 25. mája sa v priestoroch ZUŠ B. Štiavnica konal v poradí už tretí zo série hudobných workshopov pod hlavičkou projektu Hudba robí človeka, ktorý jen súčasťou aktivít Mesta kultúry 2019.

„Milo nás prekvapila zatiaľ najvyššia účasť – workshopu sa zúčastnilo spolu 24 osôb, z toho 6 dospelých a deti navštevujúce ZUŠ a Komunitnú obývačku na Povrazníku vo veku od 8 do 15 rokov. Teší nás tento záujem a aj fakt, že workshopy sa postupne stávajú obľúbenou voľbou pre trávenie voľného času a stretávame na nich už mnoho známych tvári,“ dodáva organizátorka Saša Pastorková.

Muzikula naplnila dva dni improvizovanou hudbou, radosťou, tancom, rytmizovaním, spontánnosťou. Proste kreativitou v najrôznejších podobách. Viac nám o tomto projekte povedali samotní lektori, slovenská klaviristka a skladateľka Jana Bezek a africký hudobník Thierry Ebam.

Pani Bezek, aké boli teda  štiavnické impresie po úspešnom workshope a verejnom vystúpení v areáli Starého zámku?
Bola som uchvátená rozmanitosťou účastníkov…vekovou, charakterovou. Prekvapili ma zverenci pána Koledu z Komunitnej obývačky – neuveriteľné, čo ten pán dokázal, tak vnímavé a disciplinované rómske deti som ešte nezažila. Vždy po workshopoch zvykneme s Thierrym rozoberať a analyzovať, čo sa udialo. Mali sme pocit dobre vykonanej práce, lebo to bolo úprimné a spontánne. Hodnotný zážitok nielen pre nás, ale aj pre publikum v areáli Starého zámku.

Pán Ebam, ako  sa vám muzicírovalo so štiavnickými deťmi, a ako hodnotíte ich záverečné vystúpenie?
Štiavnické deti mali, ako ja hovorím, šťavu. Vynikali disciplínou, tvorivosťou, hudobným talentom a nadšením. K tomu by som ešte pridal ich veľký záujem verejne tancovať, čo je dnes ťažko dosiahnuteľná vec nielen u dospelých ľudí, ale bohužiaľ už aj u detí. Záverečné vystúpenie bolo výborné a dôsledné. Deti odviedli profesionálne to, čo bolo pripravené a ešte nás k tomu prekvapili svojimi vlastnými tanečnými choreografiami.

O zážitky zo štiavnického workshopu sa s nami podelili aj dvaja rodičia, ktorí sa všetkých aktivít zúčastnili spolu so svojimi deťmi.
Pre mňa bol workshop veľmi obohacujúci, jednak preto že väčšinou pracujem s deťmi a hudbou ako lektor, čiže teraz som si mohla zažiť byť účastníkom. Páčili sa mi hry, ktoré boli vhodné pre všetky vekové kategórie. Tiež je super, že tieto workshopy sú na ZUŠke, majú možnosť prísť rôzne deti a pri takýchto aktivitách sa môžu spoznať a spoločne aj niečo vytvoriť. A môjmu synovi Zalmanovy sa tiež veľmi páčilo, mal z toho radosť. Myslím, že aj vďaka týmto workshopom sa v ňom prehlbuje jeho priateľstvo s hudbou, je odvážnejší a slobodnejší. Zuzana Ligeti

Pre mňa to bolo o uvedomení, že hudba naozaj spája, najmä ak sa na jej vytvorení všetci podieľajú aktívne. To čo potom vznikne je naozaj naše spoločné. Syn Niko si to užil asi po svojom. Všimol som si, že si užíval možnosť slobodne sa verejne prejaviť bez toho, aby musel niečo splniť, alebo sa niekde napasovať. Myslím, že objavuje radosť z tvorenia. Treba s takými workshopmi pokračovať. Martin Gavalier

Ďakujeme za ich  sprostredkovanie.

S. Pastorková,  H. Hilbert

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-07-01T09:11:36+02:00