Literárny kráter ponúkol ochutnávku tvorby

Posledný novembrový štvrtok sme mali možnosť započúvať sa do ukážok príbehov Juraja Červenáka,Vaša Wuačkowca Šimka, Ľuby Lesnej, autorov novovznikajúcich textov zo štiavnického prostredia, ktoré sa formujú v rámci projektu Literárny kráter. Juraja a Vaša sme sa pri tejto príležitosti opýtali.

Ako ste sa zhostili písania vo vašej domácej rezidencii?

JČ: Tak ako vždy, napísanie nejakého príbehu je najmä o tom, že si človek sadne a trpezlivo pracuje na texte, kým nie je hotový. Viem,že trebárs Ľuba Lesná sa v rámci svojho projektu stretávala so zaujímavými ľuďmi, navštívila rôzne miesta. Pre mňa sa celá práca odohrávala takmer výhradne v hlave, pracoval som s vlastnými spomienkami a splietal ich so zápletkou, ktorá je z ríše fantázie.

VW: Mňa osobne oslovil Tomáš Lazar a povedal, o čo sa jedná a kto bude na tom robiť. Bolo to pre mňa zaujímavé. Tak som súhlasil, pretože písanie beriem ako relax a ventil.

Na čo sa môžeme vo finále tešiť?

JČ: Moju poviedku by som nazval autobiografickou fantasy. Sú to reálne príhody z detstva a pubertálnych rokov, ktoré som zapracoval do príbehu inšpirovaného štiavnickými legendami a povesťami. Okrem toho sa poviedka odohráva v roku 1989, takže sa dotýka aj tematiky končiaceho socialistického režimu a ako to ovzdušie zmeny vtedy vnímali mladí Štiavničania.

VW: Ja píšem denníky Štiavničana, ktoré sa odohrávajú v posledných tohtoročných mesiacoch. Sú to kvázi sebareflexie vecí a situácií,
ktoré sa dejú momentálne okolo a sú doplnené aktuálnymi alebo staršími textami.

A záverom ešte jedna reflexia z publika:

„Štiavnica sa kultúrnymi, ba aj literárnymi podujatiami len tak hmýri. Literárny kráter bol zaujímavý zložením účinkujúcich. Dvoch Štiavničanov som poznala už predtým, Juraja Červenáka ako autora fantasy, Vaša Wuačkowca ako kreatívneho performera, nie však ako autorov rozprávania. Plná očakávania som bola pred stretnutím s pani Ľubou Lesnou, ktorá vo všetkých svojich dielach napĺňa najvyššie kritériá literárneho spracovania. A nielen to. Ide s kožou na trh, objavuje a pomenúva. Sympatické stretnutie prekonalo očakávania. Ľuba Lesná a Štiavnica je nové, inšpiratívne spojenie. Teším sa na literárny výsledok jej rezidenčného pobytu. Myslím, že obohatí nielen Štiavnicu, ale aj pôvodnú literárnu tvorbu.“

Texty budú zverejnené už čoskoro na stránke almaziastiavnica.sk s odkazmi v sekcii Literárny kráter. Za rozhovor ďakujeme a tešíme sa na ohlásené príbehy.

Hubert Hilbert

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2020-01-14T08:24:27+02:00