V rámci Mesta kultúry 2019 sa v našom meste uskutočnili dva z troch koncertov vážnej hudby pod názvom Komorné koncerty v Banskej Štiavnici. Ensemble Ricercata predstavuje hudbu klasikov i menej známych autorov. Prinášame vám rozhovor s umeleckým vedúcim tohto súboru, Ivanom Šillerom.
Ako vznikol nápad cyklu Komorných koncertov Ensemble Ricercata v Banskej Štiavnici?
Nápad v sebe nosím už niekoľko rokov a súvisí s tým, že by som rád prispel k oživeniu tradície komorných koncertov v mestách po celom Slovensku. Záverečný impulz mi dal Martin Jánošík zo Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici – získal som pocit, že v miestnej komunite môžeme mať partnerov a poslucháčov.
Priblížil by si v krátkosti hudbu, ktorú Ensemble Ricercata v priebehu mesiacov január až marec prináša do Banskej Štiavnice?
Dramaturgiu sme sa snažili vymyslieť veľmi pestrú a pre poslucháčov atraktívnu. Predstavíme Štiavničanom mená, ktoré určite už poznajú (Ravel, Schumann, Schubert, Brahms) ale i tvorbu súčasných autorov (Kurtág, Boroš), ktorá bude pre nich nová a verím, že zaujímavá.
Kto sú Ensemble Ricercata?
Základnú zostavu ensemblu tvoria okrem mňa traja vynikajúci hudobníci: klarinetista Ronald Šebesta, ktorý je dlhoročným členom orchestra Slovenského rozhlasu, zakladajúci člen LOTZ tria, ktoré sa zaoberá interpretáciou hudby W. A. Mozarta na basetových rohoch, sopranistka Helga Varga Bach, ktorá je predovšetkým známa ako erudovaná interpretka starej hudby, no v posledných rokoch sa spolu intenzívne venujeme piesňovej tvorbe 19. a 20. storočia, a huslista ‒ violista Milan Paľa, ktorý pôsobí aj na Akadémii múzických umení v Banskej Bystrici. Milan patrí medzi najtalentovanejších a najaktívnejších hudobníkov na Slovensku. Prvý koncert odohrám s mojím blízkym priateľom Tomášom Borošom, ktorý je zároveň skladateľom a dlhoročným hudobným redaktorom Rádia Devín. Návštevníci koncertu možno poznajú jeho hlas z vysielania. Vzťahy pri hraní sú pre mňa veľmi dôležité, všetci sme priatelia aj mimo pódia.
Máš v Banskej Štiavnici obľúbené miesta?
Veľmi rád sa len tak skoro ráno prechádzam po meste a objavujem nové zákutia.
Keby si Štiavničania mali z koncertu odniesť jednu vec, čo by si bol rád, aby to bolo?
Hudbe, aj takzvanej vážnej, môže porozumieť každý. Potrebuje na to len dve veci: otvorenú myseľ a čas. Niekedy stačí prísť na koncert bez predsudkov, v kľude si sadnúť a počúvať. Nájsť si čas je v dnešnej dobe zložitejšie, ale keď si ho človek nájde a hudbe dôveruje, dokáže ho neskutočne obohatiť. Verím, že keď Štiavničania prídu na jeden koncert, budú chcieť prísť aj na ďalšie koncerty klasickej hudby. Bol by som rád, keby v nich vznikla túžba po poznávaní nového a nepoznaného.
Rozhovor pripravili Katarína Uhrová a Zuzana Jasenková