Gwerkománia

Sitno: tvorivo – edukačná minirezidencia 30.5. – 31.5. 2019

Ako chutí maľba živej krajiny? Je Sitno výnimočné miesto? Prečo je tvorba maliara Edmunda Gwerka tak originálna? Na tieto a mnohé iné otázky sme hľadali odpovede spolu so školákmi zo Súkromnej základnej školy Bakomi, s ich učiteľmi a súčasnými umelcami (maliar Dominik Hlinka, maliar Ivan Slovenčák, filmárka Anna Grusková), ktorí viedli sériu tvorivých zadaní.

Deň prvý

Prší už piaty deň, melancholické počasie umocňuje hmla. Neodradilo nás to, berieme to ako výzvu. Napokon – aj Gwerkovi, ktorý na Sitne strávil v tvorivej maliarskej samote až päť rokov, vždy nesvietilo slnko. Výprava na horu Sitno začína. Prekonávame sa, čelíme dažďu a namáhavému výstupu. Zvládame to, Chata Andreja Kmeťa sa stáva útočiskom pre do nitky premočených pútnikov. V peci už praská oheň, rýchlo sme obschli, prelaďujeme sa na tvorivé skupinové dielne. Stávame sa vizionármi, uvažujeme o možnostiach prežitia v núdzi, bez civilizácie. Koncipujeme, tvoríme, obhajujeme, diskutujeme. Nasleduje analýza Gwerkových sitnianskych maliarskych námetov. Pracujeme individuálne, maliarove diela pretvárame, hráme sa s nimi, variujeme. Dážď ustáva. Koncentráciu vyvažuje adrenalínová schovávačka uprostred hmlistého sitnianskeho podvečera. Večerná opekačka všetkých dostáva do pohody. Až za tmy sa chata mení na spálňu, spacáky sa zmestili len tak – tak. Chatár sa usmieva, aktualizuje chatový rekord v počte spáčov. Ešte premietame, sumarizujeme Gwerkov maliarsky aj osobný príbeh tvorcu. Dominik Hlinka uvádza prezentáciu svojich aktuálnych i starších maliarskych projektov. Sme nadšení jeho maliarskym uvažovaním a tvorivým experimentovaním. Dobrú noc.

Deň druhý

Zopár najodhodlanejších vstáva už za svitania. Kultové svitanie na Sitne sa je zbytočné popisovať, to jednoducho treba zažiť. Slnko je odmenou, motiváciu, predzvesť farebného energického dňa. Po raňajkách sa púšťame do práce. Stojany, maliarske plátna, farby, štetce, úvodná maliarska lekcia od expertov. Ako vybrať námet, ako uvažovať nad kompozíciou, ako si technicky pripraviť plátno, ako nanášať farby? Všetci máme zbystrené frekvencie vnímania  krajiny. Nádhera. Koncentrujeme sa, ako na povel sme stíchli. Výhľady do krajiny sú výzvou. Hľadáme ten náš námet, ten pre nás zásadný. Dominik a Ivan mladých tvorcov priebežne usmerňujú, povzbudzujú v hľadaní vlastných postupov. Tvorba v plenéri nás kompletne pohlcuje, zabúdame na plynutie času. Takto chutí radosť z tvorby. Až vôňa gulášu nás sprítomňuje, obrazy finišujeme. V chate sa inštaluje výstava, ešte mokré maľby postupne pribúdajú. Galéria (vo výške 1000 m n.m.!) inšpirovaná Gwerkovou tvorbou na ikonickom mieste, ktoré bolo pre jeho maliarske aj osobnostné smerovanie zásadné. Wow! Posledná spoločná fotografia. Končíme, balíme, chystáme sa na zostup. Tlieskame chatárovi pánovi Cengelovi za jeho pohodičku a obetavosť. Gwerkománia končí. Nainštalované, obrazy aj zážitky zostávajú. Kolekcia malieb školákov z minirezidencie Gwerkománia bude pre turistov, návštevníkov Sitna nainštalovaná na chate do konca septembra 2019.

Podujatie koncepčne pripravilo Slovenské banské múzeum v spolupráci so Súkromnou základnou školou Bakomi. Ďakujeme všetkým (aj skvelým detským účastníkom!), ktorí na minirezidencii spolupracovali. Už dnes máme chuť si to zopakovať!

Podujatie je súčasťou projektu Banská Štiavnica Mesto kultúry 2019: Renovácia identity, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Iveta Chovanová, SBM

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-07-01T11:08:34+02:00