Ateliér: Urban legends

Kurzy živej plenéristickej maľby adeptov a ich lektorov počas troch turnusov doviedli na perifériu mesta, do areálu bývalej Zigmund šachty. Hoci celkom blízko lokality je Nový zámok, len ťažko by ste tu našli vyhľadávané, opozerané pohľadnicové zákutia Banskej Štiavnice. Prostredie Zigmund šachty vibruje vo frekvenciách drsnej industriálnej krásy, zabudnutia, či očakávania. Bývalá banská lokalita, kde sa viac ako 300 rokov intenzívne ťažilo, dnes hibernuje v atmosfére periférnej bezčasovosti a večnej improvizácie.

Sériu troch dvojdňových kurzov viedli profesionálni umelci – maliari a pedagógovia: Elena Rajčanová, Ivan Slovenčák, Juraj Florek, Juraj Toman a energická plenéristka Oľga Kuchtová. V blokoch sa vystriedalo takmer 60 účastníkov nielen z regiónu, ale do posledného turnusu sa prihlásili neprofesionálni tvorcovia z celého Slovenska. Rôznorodosť účastníkov bola nielen veková či teritoriálna. Každý z adeptov mal iné skúsenosti s výtvarnou tvorbou, iné dispozície.

Rôznorodosť sa ukázala ako veľká, oslobodzujúca výhoda kurzov. Pri tvorbe v teréne autori chvíľami zabúdali na reálny svet, tvorba ich celkom pohltila. Ale vedeli sa aj vzájomne povzbudzovať, oponovať si, inšpirovať sa. Spontánni, energickí, nedočkaví študenti či trénovaní amatéri, ktorí fascinujúce kúzlo plenéru už dávno objavili. Ale aj dámy, ktoré si jednoducho splnili dávny detský sen. Prekonať zábrany, objavovať, komponovať námet, rýchlo vrstviť farbu na naozajstné plátno. Horúčkovite pozorovať a zaznamenávať svetlo. Všetci sa na chvíľu stali deťmi, ktoré spontánne objavujú svet a podávajú o ňom originálnu, maliarsku správu.

Proces vzniku diel však nebol  iba priamočiary. Autori zažili aj momenty bezradnosti, neistoty, zúfalého hľadania pri výbere a spracovaní námetu. Treba povedať, že našli sa aj autori, ktorých výber lokality zaskočil. Maľovanie v plenéri predtým vnímali ako relax, kompenzáciu šedivej dennej rutiny, reality. Očakávali, že si maliarsky vychutnajú romantické pohľady na Štiavnicu. Zigmundka bola z tohto pohľadu výzvou, ktorú našťastie prijali. A prekvapili – najmä samých seba. Ponurá atmosféra zániku, kontrastov, zabudnutia a vyprázdnenosti provokovala autorov k inému maliarskemu uvažovaniu. Rutinné postupy tu celkom nefungovali. Lektori sa úlohy „koučov“ zhostili výborne. Počas živých individuálnych konzultácií aj skupinových debatiek vznikli nové priateľstvá a kamarátstva. Napokon Zigmund šachta bola dokonalým zázemím pre tvorivé a zvedavé objavovanie pre všetkých aktérov.

Projekt Ateliér: Urban legends vyústil do výstavy, ktorá odštartovala vernisážou 5. 9. 2019 vo foyeri Kina Akademik. Kolekcia rôznorodých diel, ktoré vznikli v priebehu 6 dní (3 dvojdňové kurzy), reflektuje, že prostredie Zigmund šachty bolo bezpochyby inšpiratívne, provokatívne. Námety diel zmapovali atmosféru prostredia: industriálne budovy v krajine, ich spustnuté interiéry, celky i detaily, zátišia navždy zabudnutých a odložených predmetov, či abstraktné štruktúry atmosféry.

Výstava v kine bude verejnosti prístupná denne okrem pondelka od 18. hodiny do 2. 2. 2020. Srdečne pozývame!

Organizátor: Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica, Galéria Jozefa Kollára. Ďakujeme za spoluprácu a skvelé zázemie podujatia tímu Antikvariatik.

Iveta Chovanová

Najnovšie články

Archív

Kategórie článkov

2019-10-14T10:15:28+01:00